iyimi boyle bilgi sitesi

Vücudun En Çok İhtiyaç Duyduğu Yiyecekler

Güncel Bilgiler 1 Mart 2018
Vücudun En Çok İhtiyaç Duyduğu Yiyecekler

Sağlıklı bir vücut için sağlıklı bir beslenme çok önemlidir.  Özellikle günümüzde sağlıklı beslenmenin önemi daha büyüktür. Günümüzde sağlıklı beslenmek için caba göstermek gerekiyor. Hazır gıdalar pratik bir beslenme sağlıyor ama vücudumuz için çok zararlı olabiliyor. Probiyotik beslenmenin önemi ise her geçen gün artıyor. Doğal sağlıklı beslenme için vücudumuzun ihtiyaç duyduğu besinlere önem vermeliyiz. Peki bu besinler nelerdir.

Vücudun En Çok İhtiyaç Duyduğu Yiyecekler

1- Bezelye: 77 kalori (100 g). Bezelyede çok miktarda fosfor, magnezyum, demir, çinko, bakır ve lif vardır.

2- Mandalina: 53 kalori (100 g).Turunçgillerden şeker içeriği yüksek bu meyve, karotenoid ve A vitamin bakımından oldukça zengindir.

3- Kereviz kurusu: 319 kalori (100 g). Kurutulup yaprak haline getirilmiş kereviz, lezzetlendirici olarak kullanılır. Önemli bir vitamin, mineral ve amino asit kaynağıdır.

4- Su teresi: 11 kalori (100 g). Akar su boylarında yetişen bu bitki mineral eksikliğini gidermede kullanılır.

5- Yeşil soğan: 27 kalori (100 g). Bakır, fosfor ve magnezyum bakımından zengin yeşil soğan aynı zamanda oldukça iyi bir K vitamin kaynağıdır.

6- Kırmızı lahana: 31 kalori (100 g). Vitaminler bakımından zengin bu bitkinin yabani akrabalarının Avrupa veya Akdeniz’de deniz kenarında yetişen bir bitki olduğu tahmin ediliyor.

7- Pembe greyfurt: 42 kalori (100 g). Pembe greyfurtta, karotenoid ve likopen pigmentlerinin birikmesi nedeniyle dilimleri kırmızımsı bir renk alır.

8- Uzun saplı brokoli: 22 kalori (100 g). Bildiğimiz brokoliden farklıdır. Sapları daha uzun, çiçek kısmı daha küçük olan bu sebze turpgillerdendir.

9- Acı biber: 324 kalori (100 g). Capsicum bitkisinin meyvesi olan acı biber, kapsaisinoid, karotenoid ve askorbik asit ve antioksidanlar bakımından oldukça  zengindir.

10- Pul biber: 282 kalori (100 g). A, C, E vitaminleri, fenolik bileşikler ve karotenoidler bakımından oldukça  zengindir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.