iyimi boyle bilgi sitesi

Van Kedisi Hakkında Herşey

Van Kedisi Hakkında Herşey

Van Kedisi Türkiye’nin Van şehrinde bulunan Van Denizi Havzası’nda yaşayan safkan bir kedi türüdür. En önemli özelliği ise genetik bir bozukluk sonucu oluşan iki farklı göz rengidir. Bazı Van kedilerinin her iki gözü de mavi ya da kehribar renginde olabilmektedir. Genellikle Van kedilerinin bir gözü mavi, bir gözü kehribar rengindedir. Van kedisi sahibi olmak isteyenler, Van Kedisi Araştırma Merkezi ile iletişime geçebilir. Van Kedisi, Van şehrinin tescilli bir markasıdır. Van Kedisi’nin Van’a ait bir değer olduğu resmi olarak 22 Nisan 2006 tarihinde tescil edilmiştir. Van kedileri, bir batında 4 yavru doğurur. Başka kedilerin kendi yaşam alanına girmesine izin vermez.

Van Kedisi Hakkında

Kedi ırkı: Van Kedisi
Kökeni: Türkiye’nin Van şehrinde bulunan Van Denizi Havzası’nda yaşayan safkan bir kedi türüdür
Vücut tipi: Orta boyutlu kedi sınıfında kabul edilen bu ırk çok fazla büyümüyor.
Tüy uzunluğu: Van kedisi, bölgenin soğuk iklimine uyum sağlamak ve kendilerini soğuktan korumak amacıyla oldukça sık ve güçlü bir kürk geliştirmiş. Beyaz ve ipeksi tüylere sahiptir.
Kuyruk uzunluğu: Tilki kuyruğunu andıran kabarık bir kuyruğa sahiptir.
Gözleri: Büyük limon şeklinde gözlere sahiptir.
Yaşam ömrü: Van kedilerinin ortalama yaşam süresi 12 ile 17 yıl arasındadır.
Karakteri: Van kedileri oldukça sosyal bir karaktere sahiptir. Ev içerisinde yaşamaya çok uygundur.  Geceleri yalnız kalmaktan hiç hoşlanmaz. Avcılık içgüdüleri gelişmiştir. Bakımı son derece kolaydır. Oldukça hareketlidir. Sahiplerine sadıktır.
Ağırlığı: Van kedilerinin ağırlıkları 4.5 ile 8 kilogram arasında değişmekte.
Hobileri: Doğal bir yüzücü olan van kedileri, su ile oynamaktan çok hoşlanıyor. Çeşmeleri açmayı öğrenebilir.

Van kedisinin gözleri neden farklı renktedir: Van kedileri doğduğunda gözleri soluk mavi renklidir. Fakat büyüdükçe bu renk koyu mavi ya da kehribar rengine dönüşür. Zaman zaman bir gözü mavi, bir gözü kehribar ya da iki gözü de mavinin farklı tonlarında olabilir. Bu ilginç durum van kedilerinde bulunan kehribar-beyaz lekelenme(piebald white spotting) geninden kaynaklanır.

Sevecen midir?: Fazlasıyla sevecendir. Van Kedisi, sahibi ile özel bir bağ kuruyor ve insanlarla birlikte vakit geçirmekten çok hoşlanıyor.

Çocuklarla iletişimi: Çocuklarla arası çok iyidir. Çocuklarla hiç bir sorun yaşamadan vakit geçirebilirler.

Evdeki diğer hayvanlar ile iletişimi: Kendine tehdit oluşturmayan birçok hayvan ile uyumlu olarak birlikte yaşayabilir. Hatta köpeklerle de iyi vakit geçirmektedir.

Bakımı: Fazla bakım gerektirmez. Van kedilerinin kürkü uzun olsa da taraması çok kolaydır. Fırçalanma ve taranmaya hemen hemen hiç ihtiyaç duymaz. Haftada bir kez taramanız yeterlidir. Yaşlı kedilerde tüyler daha yoğun olduğu için daha fazla taramaya ihtiyaç duyulabilir. Van kedisi bakımı en kolay kedi ırklarından biridir.

En hassas olduğu şey: Van kedileri özgürlüklerine oldukça düşkün. Kısıtlanmaktan veya istenmediği zaman kucakta bulunmaktan hiç hoşlanmıyor. Irkın karakteristik özelliklerinden biri olan burunları, kızdıklarında pembeden daha kızıl bir renge dönüyor. Bu durumlarda kedinizi rahat bırakmanız iyi olacaktır.

Zeka seviyesi: Tüm kedi ırkları baz alındığında zeka seviyesi 10 üzerinden 9 dur. Çok zeki ve sosyal bir kedidir. Fazlasıyla zeki olan Van kedileri kolayca eğitilebiliyor. Farklı oyunları çok kolay bir şekilde öğrenebilir. Yemekten önce patileriyle yemeğin sıcaklığını kontrol ederler.

İlginç özelliği: Kavun, karpuz gibi meyveleri, hatta dondurmayı büyük bir iştahla yer. Suyu ve yüzmeyi çok sever.

Yorumlar

Yazıya 3. yorum yapılmış.

Manya 26 Şubat 2019

Benim teyzemlerin bahçesinde bir kedi var van mi değilmi bilmiyorum ama onunda gözleri fotoğrafdaki kedininki gibi bir gözi mavi diğeri yeşil gibi bir renk ama teyzemler onu satın almadılar kedinin kendisi orayi bulmuş ne zaman varırsan var orda bir dahaki sefere teyzemlere gitdiğimde kedi oradaysa onun fotoğrafını çekip gönderebilirim

Manya 26 Şubat 2019

Rengi de beyaz bu arada başka özelliklerine dikkat etmedim çünkü hayvan sevmiyorum

Betül 5 Mart 2019

Van kedilerini çok severim.Çok tatlı ve şirinler