iyimi boyle bilgi sitesi

Sardes Antik Kenti

Gezi 25 Nisan 2016
Sardes Antik Kenti

Lidya krallığının başkenti olan Sardes Antik Kenti’nin kalıntıları, Salihli İlçesinin Sart kasabasındadır. Sart kasabası, Salihli merkezine 9 km, İzmir’e 82 km uzaklıkta olup, İzmir-Ankara kara yolunun iki yanına yayılmıştır.

Sart Antik Kenti Hakkında

-İlk paranın basıldığı yerdir.

-Tarihteki ünlü Kral Yolu’nun başlangıcıdır.

-Lidya krallığının başkentidir.

-Emsalsiz bir kent planlanması var. Büyük savunma duvarları vardır.

-İncil’in Vahiy bölümünde, Hristiyanlığın batıya yayılmasında önemli rol oynayan Batı Anadolu’daki yedi kiliseden biri olarak anılan Sardes, dini açıdan da ayrı bir öneme sahiptir.

– Lidya krallarından Karun(Kroisos) burada yaşamıştır. Karun kadar zengin cümlesi buradan gelmektedir. Zaten paranın ilk basıldığı yerde burasıdır.

-M.Ö. 7. yüzyıldan başlayarak M.S. 7. yüzyıl erken Bizans dönemine kadar süren 14 yüzyıl boyunca Sardes gerek ulaşım, gerekse idari ve ticari bakımdan önemli bir kent olma özelliğini korumuştur.

-Sardes antik kentinde bulunan başlıca tarihi yapılar şunlardır: Akropol, Gymnasium, Sinagog, Hamam, Mahkeme Binası, Evler, Mezarlar, Bintepe

sardes-antik-kenti-hakkindaSart harabelerine gidildiğinde, ilk dikkati çeken görkemli bir yapı olan Gymnasium’dur. Arkasında ise bir termal havuz bulunmaktadır. Mermerli caddede dükkanlar vardır. Hristiyanlığın Anadolu’da yayılması sırasında yapılan Ege bölgesindeki yedi kiliseden bir tanesi burada yer almaktadır. Anadolu’daki en yüksek tümülüsün (mezar) yer aldığı bölgede Artemis tapınağı da yer almaktadır.

Tarihi kütüphanesi ve kral tahtları halen büyük bir oranda sağlam kalmış ve ziyarete açıktır. Burada yer alan tarihi eserlerin çoğunluğu itibariyle tıpkı aynı yapımıdır orijinalleri manisa etnografya müzesinde sergilenmektedir.

Sart’ta tarihte bilinen ilk tiyatro kalıntıları da mevcut olup gün yüzüne çıkarılmaya çalışılmaktadır. Ayrıca Sart’ın yaklaşık 5 km kuzeyinde “Bin Tepeler” ismiyle anılan yaklaşık olarak 85 tane mezardan oluşan Lidya kraliyet mezarlığı bulunmaktadır. Sart kasabasında Batı Anadolu’nun 7 tapınağından biri olan Artemis Tapınağı yer almaktadır.
Salihliye gidildiğinde, Kurşunlu Şelalesi ve çevresindeki mesire yerleri de ziyaret edilmelidir. İlçenin ünlü odun köftesinin tadına bakmayı unutmayın.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.