iyimi boyle bilgi sitesi

Düdüklü Tencere ile Yapılan Yemekler Sağlıklı mı

Düdüklü Tencere ile Yapılan Yemekler Sağlıklı mı

İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Radyasyon Onkolojisi Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Yavuz Dizdar, düdüklü tencerede pişen yemeğin besin değerinin düşük olduğunu belirtti. Aslında teknolojinin bize kazandırdıkları kadar kaybettirdikleri de var. Düdüklü tencere ile kısa sürede yemek pişiriyoruz ama bu pişen yemek ne kadar sağlıklı?

Düdüklü tencerenin kemik suyu elde edilmesi gibi çok uzun süre gerektiren işlemlerde faydalı olabileceğini dile getiren Dr. Dizdar, “Düdüklü tencere bazı açılardan avantaj getirebilir, ama sebze yemeklerinde genellikle içeriği olumsuz etkiler.” dedi. Özellikler B vitamini taşıyan yemekler düdüklü tencereden olumsuz olarak etkileniyor.

Peki Yemekleri Nasıl Pişirmeliyiz

Yemekler normal tencerede ağır ateşte pişirilmelidir. Yemeğin sebze bileşenleri düdüklü tencereye konduğunda genellikle erirler ve doku özelliklerini kaybederler. Yemek yaparken uygulanacak en doğru teknik, yemeği kısık ateşte uzun sürede pişirmektir. Sağlıklı yemek pişirme yöntemi tencerede ve kısık ateşte uzun sürede pişirmektir. Tencerede pişirmek istemediğiniz yemekler için fırın da kullanabilirsiniz. Yemekleri fırında düşük ısıda pişirebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.