iyimi boyle bilgi sitesi

Kızma Birader Oyun Kuralları

Kızma Birader Oyun Kuralları

Kızma birader oyunu en az 2 kişi ile en çok 4 kişi ile oynanır. Her oyuncunun 4 adet piyonu vardır. Siyah, kırmızı, yeşil ve sarı renkteki piyon takımlarından herkes dilediği rengi seçer. Kızma birader oyununda saat yönünde ilerlenir. Oyuncular hangi rengi seçtiyse o rengin olduğu köşeye (kaleye) 4 adet piyonunu koyar. Oyunda amaç, bu 4 tane hapsedilmiş piyonu oyun tahtasının ortasında bulunan kendi renk grubuna kaçırmaktır. Sırayla olmak üzere her oyuncu tek tek zar atar.

kizma-birader-oyunu Oyunun başlangıç aşamasında, zarla 6 atan kişi 1 piyonunu dışarı çıkarır ve ondan sonra zarla attığı her sayıyla saat yönünde ilerler. Oyuncu oyuncunun piyonuna denk gelirse alttakinin piyonu tekrar başladığı köşeye hapsedilir. Oradan tekrar çıkabilmesi için zarla 6 atması gerekir. Bu oyunda rakibin piyonlarını mümkün olduğu kadar yakalayıp başlangıç yerine geri gönderin. Oyun sırasında piyonlarınızı rakip piyonlara yakalanmadan oyun tahtasının ortasında bulunan güvenli noktaya (hedef noktaya) ulaştırın. Oyuncu, kendi renk grubunda güvenli noktaya girdiğinde rakip piyonlar o piyona bir şey yapamazlar. Zaten oyunun amacı da kalede bulunan tüm piyonları bu güvenli noktaya ulaştırmaktır.

Kızma Birader Oyununun Oynanışı

Almanca ismi Mensch Aergere Dich Nicht olan Kızma Birader oyununa 4 taşın hepsi kale alanında başlar. Kızma Birader oyuncuları her tura zar atışıyla başlar. Eğer 6 gelirse, oyuncunun tekrar zar atma hakkı olur; zarları tekrar atar ve hamle yapmak için seçilen taş kullanılır. Başlama pozisyonuna taş çıkarabilmek için mutlaka 6 atılmalıdır, aksi halde zarla 6 gelene kadar kale alanından çıkılamaz. Zar ile 6 atana kadar beklemek zorunda kalırsınız. Aynı anda birden fazla taş (piyon) ile oyun oynanabilir. Bunun için zarla 6 atıldığında oyuncu isterse kaleden piyon çıkarabilir. Eğer oyuncunun bir yol üzerinde birden fazla taşı bulunuyorsa hangi taş ile devam edeceğine karar vermekte özgürdür. Kızma Birader oyununda oyuncunun hamlesi rakibinin taşının bulunduğu yere geliyorsa, o taş ele geçirilmiş olur ve tekrar kendi kalesine geri dönmek zorunda kalır. O kadar yolu ilerledikten sonra tekrar en baştan başlamak gerçekten çok sinir bozucudur. Oyunun adı da zaten bu sinir bozucu duruma düşmekten gelir. Kızma Birader oyununda aynı renkteki taşlar birbirlerinin bulunduğu yuvarlağa asla gidemezler. Kızma Birader oyununda gelen zarla geçerli bir hamle yapılamıyorsa oyuncu mecburen pas geçer.

Kalede bulunan 4 piyonun hepsini dikdörtgen alanda yani güvenli noktada (hedef noktada) biriktiren oyuncu oyunun galibi olur.

Yorumlar

Yazıya 49. yorum yapılmış.

Berk 15 Mart 2017

6 ciktiginda ilerledikten sonra piyonum rakip piyonun ustune gelince kalesine gonderirsem devamindaki zar atisimi yaptiktan sonra rakibi kalesine godnerdigim piyonla ilerleyebilir miyim?

admin 16 Mart 2017

Merhaba Berk, rakibi kalesine yolladınız ve attığınız zarla piyonunuz yoluna devam eder.

Sema bekdemir 15 Nisan 2017

Baslangic noktasinda 3 tasim var ustuste rakip benim tasimi yiycek hepsinimi yer yoksa bir tasimi yer

admin 15 Nisan 2017

Merhaba Sema, rakip sizin hangi taşınızın üstüne gelirse onu yer. Eğer bir kutucukta 2,3 hatta 4 piyon varsa üzerine gelirse hepsini yer.

Rs 30 Nisan 2017

1.soru: 6 çıktı yapacak hamle yoksa. bir daha zar atma hakkı kullanılıyor mu?
2. Soru: 6 ‘ yı yeni piyon çıkarmak için kullanıp, sonraki atıştan gelen sayıyı eski piyon için kullanmak doğru mudur?

admin 30 Nisan 2017

Merhaba 1. sorunun cevabı, oynayacak hamle yoksa sıra diğer oyuncuya geçer. 2. sorunun cevabı ise doğrudur.

Asdf 23 Haziran 2017

Rakibin taşını ne şartlar altında başlangıca gönderiyoruz

Yağmur 23 Haziran 2017

İlerlerken rakip piyonun üstünden geçtik ama yan yana değiliz rakibin piyonu başlangıca döner mi

admin 24 Haziran 2017

Merhaba Yağmur, piyon piyonun üstüne gelirse, rakip piyon başlangıca döner. Sizin durumunuzda dönmez.

Muhammed 15 Temmuz 2017

Eyer rakibin kalesinin cikis noktasi da isek o sirada rakip 6 atarsa bizi yiyerek kaleye mi gonderir yoksa misafir olarak mi kaliriz.

admin 15 Temmuz 2017

Rakip sizi yer ve kaleye dönersiniz.

Ömer 12 Ekim 2017

Benim piyonum mavi diyelim. Üç taşımı da mavi piyonların güvenli alanına yerleştirdim. Dördüncü taşımın güvenli alana girebilmesi için 3 atmam gerekiyor. 4-5 ya da 1) 6 atarsam bekliyor muyum 2) mavi alanı es geçip bir tur daha mı atmam gerekiyor 3) piyonum güvenli alana girmiş mi sayılır.

admin 12 Ekim 2017

Merhaba Ömer, piyon için mutlaka 3 atmanız gerekiyor. 3 atana kadar olduğunuz yerde beklersiniz. 3 atınca güvenli alana girip oyunu kazanırsınız. Tur atamazsınız.

alper tektük 28 Aralık 2017

bu oyunun kartlısıda var kaç kart lazım olur

Demet çetin 5 Ocak 2018

Güvenli alanda piyonlar aynı yer de durabilir mi?

Arlsancan 6 Ocak 2018

merhaba 1 rakibi başlangıç noktasindaykende yiyebiliyoruzmu
2;guvenli noktada iki tasida üst üstte koyabiliyozmu

Gürkay 13 Ocak 2018

Başlangıç noktasına kaç tane piyon çikarabiliyoruz

Acil yardim 13 Ocak 2018

Kızım birabderde 3 taşı güvenli alana soktum 4. Taş güvenli alanın tam basinda duruyor içeri sokabilmek için zarın kaç gelmesi lazım acil cevap verin oyunun ortasında yım

Fatih uyar 18 Ocak 2018

Bir kişinin korumasız alanda üst üste geldiyse ve başka birisinin taşıda onun üstüne gelip geriye diğer kişinin iki taşınida gönder irmi

admin 19 Ocak 2018

Merhaba Fatih. Evet taşı gönderir.

Mustafa yıldız 25 Ocak 2018

Kızma birader oyununda bir tas rakip tası yerken diğer tasla oynanırmı.tas yemek mecburi degilmi

Sude akkaya 29 Ocak 2018

Iki piyon arka arkaysa burden cok piyon yiyebilirmi

Ahmet BAYIRLI 30 Ocak 2018

Merhabalar benim sorum su rakip oyuncunun piyonu benim 2 onumde benim onu yemek yani kendi kosesine gondermek icin 2 mi atmam gerekir.yoksa 3 atarsam ve onun bi ilerisine gecersem ayni zamanda onu yemis kosesine gondermis olur muyum?Bir de tum kurallari ve oynanis seklini anlatabilir misiniz?zira kurallari kendine gore uyarlayan zorlu rakiplerim var :))

admin 30 Ocak 2018

Merhaba tam üstüne gelmeniz gerekir. Piyonu yemek için üst üste gelmesi gerekir.

Neslihan 16 Şubat 2018

Piyonları güvenli alanda hareket ettirmek için zar atmak mı lazım

Sezer tekeci 4 Mart 2018

Merhaba oyunda 4 kişi eşli oynuyoruz ve attığım zarla kendi ortagımı yemektense aynı zarla kendi taşımı yeme kuralı varmı

Hatice 8 Mart 2018

kaleden çıktığımızdaki ok sayılıyormu orayı saymadanmı oynuyoruz

Sena 6 Haziran 2018

Merhaba 6 gelmediyse kaç kere daha atarız

admin 7 Haziran 2018

Merhaba Sena, 6 gelene kadar atılır. Süresi yok.

Buğra 9 Ağustos 2018

Zarimizi 4 yerli içeri sokarken üstünden atlayabilir miyiz ?

Rumi 12 Eylül 2018

Zarı attığımda 6 çıktı ve ben de çıkarttım sonra tekrar 6 geldi bir daha taş çıkarabilir miyim?

admin 12 Eylül 2018

Merhaba Rumi, evet 6 attıkça kaleden piyon çıkarabilirsiniz.

Yasin Şirin Ateş 5 Ekim 2018

Merhaba, piyonu kaleden çıkartmamız için 6 gerekli Peki altı attığımızda sadece kaleden çıkıp okta mı duruyoruz yoksa 6 adım sayıp mı koyuyoruz? yani altıncı kutucuğa mı koyuyoruz? teşekkürler…

admin 5 Ekim 2018

Merhaba Yasin, 6 attığınızda sadece kaleden çıkıp ilk kareye koyuyorsunuz.

Ayşe 10 Kasım 2018

Arkadaşlar kartlısı daha kolay

Musa 23 Aralık 2018

Merhabalar. Sorum şu örneğin 2 kare önümde rakibin piyonu var. Ben 2 den büyük sayı attım. Mesela 4. Rakibin piyonunun üstünden geçip devam edebiliyormuyum yoksa onun ilerlemesini mı beklemem gerekli.

admin 23 Aralık 2018

Merhaba Musa, rakibin piyonunu geçip devam etmelisiniz.

Buse Şahin 29 Aralık 2018

Merhaba rakibin içerde taşı var ve 6 ve 4 attı daha sonra beni yedi ama içerdeki kalan taslarindan cikarmadan ve 4 olan hamlesi oynamayacağı biyere geliyor ve sadece benim taşımı yiyip diğer hamleyi oynamıyor . Önce içerdeki taşlarından birini çıkarıp sonra mi oynaması gerekiyordu ? Şimdiden teşekkürler

admin 29 Aralık 2018

Merhaba Buse, mümkün olduğu kadar hamlesini oynaması gerekir. Her 6 attığında çıkmak zorunda değil isterse sadece piyonunu oynayabilir.

Meral Güneş 24 Ocak 2019

Merhaba, güvenli bölgeye girmek yetmiyor, bunları o bölgede en dibe arka arkaya yerleştirmek gerekiyor değil mi? O bölgede taşlarım attığım zara göre birbirinin üzerinden atlayarak yerleşebiliyor mu?

admin 24 Ocak 2019

Merhaba Meral, güvenli bölgede taşları arka arkaya yerleştirmeniz lazım.

Murad Al 8 Şubat 2019

Kartlı kızma birader oyununda 3 taş güvenli alandayken 1 taş başlangıçda olduğu hale 9 çıkar ve burda güvenli alandakı taşlar geri gide bilirmi?

Murat Yıldırım 8 Şubat 2019

Kartlı kızma birader oyununda 3 taş güvenli alanda ve 1 taş daha oyuna çıxmadı( başlangıç) ve 9 geldi. Geri gitmek için güvenli alandakı taşı kullana bilirmiyiz?

admin 8 Şubat 2019

Merhaba Murat piyonlar geri gidemez.

İso 23 Şubat 2019

3kez altı atınca piyon yuvaya girermi bence öle

Eda kale 15 Mart 2019

Her 6 attigimizda tekrar atma hakkimizmi oluyor

admin 15 Mart 2019

Merhaba Eda, her altı attığınızda bir daha atma hakkınız olur.

Emirhan 7 Nisan 2019

Merhaba mesela kendi alanimizda 2. Bolmede bir tas var biz o tasin üstunden atlayip 3 veya 4 kendi bolgemize gecebilirmiyiz (o alan taslarimizi sokmaya calistigimiz alan)

Rabia 3 Mayıs 2019

Güvenli noktaya nasıl giriliyor