iyimi boyle bilgi sitesi

Kanada Hakkında 20 Bilgi

Kanada Hakkında 20 Bilgi

1– Dünya’nın en refah ülkelerinden biri olan Kanada, Rusya’dan sonra Dünya’nın en geniş topraklara sahip ikinci ülkesidir.
2– Dünya’nın en kültürlü ülkelerinden biri olan Kanada, Dünya’nın en eğitimli ülkesidir. Nüfusunun çok büyük bir kısmı üniversite mezunudur.

3– Dünya’nın en soğuk ülkelerinden biri olan Kanada’da ölçülen en düşük sıcaklık 1947 yılında -63°C olarak kaydedilmiştir.

4– Kanada 220 bin 80 kilometre ile Dünya’nın en uzun kıyı şeridine sahip ülkesidir.
5– Kanada’da yaşayanlar araçlarının kapılarını kilitlemezler, bunun sebebi çevrede bulunan kutup ayılarıyla karşılaşanlara kaçış şansı verebilmektir.
6– Kanada’da bulunan göl sayısı, Dünya’nın geri kalanındaki göllerin toplam sayısından çok daha fazladır. Ülkede birçok göl vardır

7– Kanada, Venezuela ve Suudi Arabistan’ın ardından Dünya’nın en büyük üçüncü petrol rezervine sahip olan ülkedir.

kanada-evleri-hakkinda8– Kanada’da evlere girip yemek çalan kutup ayıları için bir hapishane bulunmaktadır. Nedir bu Kanadalı vatandaşların kutup ayılarından çektikleri arkadaş.

9– Kanada’da fahişelik yasaldır, ancak fahişelerden hizmet almak yasaktır.

10– Kanada polisi olumlu davranışta bulunan ve kurallara uyan örnek vatandaşlara “Pozitif Bilet” verir. Kanadalı vatandaşlar birbirleriyle yardımlaşırlar. Herkes birbirine karşı son derece saygılıdır.

11– Başkenti Ottowa olan Kanada’nın nüfusu yaklaşık olarak 32 Milyon civarındadır. Dünyanın en geniş ülkelerinden biri olduğu halde düşük nüfusu ile sakince yaşabileceğiniz bir ülkedir. Başka bir deyişle kilometre kare başına sadece 3 kişi düşmektedir. Yüz ölçümüne oranla dünyanın 4. en az nüfusa sahip ülkesidir.

12– Din dağılımına biraz bakmak gerekirse; Ülkenin yaklaşık olarak yarısı Hristiyandır. Hiç bir dine mensup olmayanların oranı ise toplam nüfusun yaklaşık yüzde 30’u civarındadır.

13– Kanada konut, refah, kişisel güvenlik, sağlık, gelir, sosyal ilişkiler, iş hayatı, eğitim alanında çok ileri bir ülkedir. Kişi başına GSMH 40.000 dolar civarındadır. Yaşam kalitesi en yüksek ülkeler arasındadır.

14– Kanada’nın iki resmî dili vardır: İngilizce ve Fransızca. Ülkenin yüzde 70’i İngilizce konuşur.

15– Genelde bahçeli evlerde yaşıyorlar. Her adım başı oyun parkı yok ama genelde her evin bahçesinde kendi parkları var.

16– Ülkenin tamamında kışlar soğuk ve yağışlı geçer. Özellikle kuzey kesimler aylarca kar altında kalır. Yazları ise sadece doğu ve batı sahil kesimleri 20°C ve yukarısını görebilmektedir. Kışları ülkenin büyük bölümünde çok sert geçer, hatta British Columbia gibi yerlerde sıcaklık -40°C ‘ye kadar düşebilir.

17– Olumlu yönleri: Yaşam standartlarının yüksek olması, dost canlısı ve sosyal insanlar, sağlam bir ekonomisinin olması, çeşitli doğal güzelliklere sahip olması, sosyal hizmetlerin çok gelişmiş olması, suç işleme oranını son derece düşük bir ülkedir.
18– Olumsuz yönleri: Ülkenin büyük bir bölümünde yaşanan soğuk kışlar, vergilerin oldukça yüksek olması, bürokrasinin çok fazla olması. Bana kalırsa soğuk olmasından başka olumsuz bir yanı yok.

19– Kanada’da Amerikan kitapları ve dergileri okunur. Amerikan filmleri seyredilir ama yine de Amerikan kültürünü küçümsemektedirler. Bir Kanadalı’ya hakaret etmenin en kolay yolu ona Amerikalı olup olmadığını sormaktır. Her Kanadalı turist bavuluna kocaman Kanada bayrakları asar.

20– 7 Kelimede “Kanada” dersek: Özgürlük, hokey, demokrasi, orman, Niagara Şelalesi, huzur, soğuk.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.