iyimi boyle bilgi sitesi

Kahvenin Sağlığımıza Faydaları

Kahvenin Sağlığımıza Faydaları

Kahve, antioksidanlarla doludur. Çalışmalar kahve içenlerin çeşitli hastalıklara yakalanma risklerinin çok daha düşük olduğunu göstermektedir. Bir kahvenin 40 yıl hatırı vardır sözü bir kahvenin sağlıkta da hatırı saylır faydası vardır olarak da uyarlayabiliriz. Kahvenin, yapılan çalışmalar neticesinde kabul görmüş, insan sağlığına 13 faydası aşağıda yer almaktadır.

Kahvenin Faydaları Nelerdir

1- Kahvede temel besin maddeleri bulunmaktadır. Bir fincan kahve şunları içermektedir.

-B2 vitamini: Günlük ihtiyacın %11’i
-Vitamin B5: Günlük ihtiyacın %6’sı
-Manganez ve Potasyum: Günlük ihtiyacın %3’ü
-Magnezyum ve Niasin: Günlük ihtiyacın %2’si

2- Kahve enerji verir: Kahve, içeriğinde bulunan kafein sayesinde insanların daha az yorgun hissetmesine yardım eder ve enerji seviyelerini yükseltir.

3- Güçlü beyin: Kahve içtikten sonra, kafein kan dolaşımına dâhil olur ve buradan da beyine gider. Bu olay gerçekleştiğinde, norepinefrin ve dopamin gibi diğer nörotransmitterlerin miktarı artar. Bu artış nöronların daha iyi ateşlenmesine neden olur. İnsanlar ile gerçekleştirilen kontrollü deneylerin çoğunda, kahvenin beynin çeşitli fonksiyonlarını iyileştirdiği görülmüştür. Bu fonksiyonlar; hafıza, ruh hali, uyanıklık.

4- Kahve zayıflamanıza yardım eder: Kahve yağ yakmanıza yardımcı olur. Tüm ticareti yağ yakıcı besin takviyelerinin içeriğinde kafein bulunduğunu biliyor muydunuz? Bunun en iyi sebebi, kafeinin yağ yakıcı gücü ispatlanmış çok az doğal maddeden biri olmasıdır. Çeşitli çalışmalarda, kafeinin metabolik hızı yüzde 3 ila yüzde 11 arasında artırabildiği vurgulanmıştır.

5- Kahve fiziksel gücü arttırır: Kafein, sinir sistemini uyarır ve böylece vücut yağlarının parçalanması için yağ hücrelerine sinyal gönderilir. Kafein ayrıca kandaki adrenalin seviyesini de artırır. Bu etkiler dikkate alındığında, kafeinin fiziksel performansı ortalama yüzde 11-12 artırması şaşırtıcı değildir.

6- Kahve Tip 2 diyabet riskinizi azaltır: Çalışmalara göre, kahve içen insanlar yüzde 23-50 daha düşük oranda bu hastalığa yakalanırlar. Bir çalışmaya göre ise bu oran yüzde 67’ye kadar çıkabilmektedir.

7- Kahvenin karaciğer üzerinde koruyucu bir etkisi vardır: Kahve bir karaciğer hastalığı olan siroza karşı önleyici bir etki yapabilmektedir. Yapılan araştırmalara göre günde 4 veya daha fazla kahve içenlerin yüzde 80’e kadar oranlarda daha düşük siroza yakalanma ihtimali olduğu görülmüştür.

8- Kahve stresi ve depresyonu azaltır: Kahve depresyon ile savaşır ve sizi daha mutlu yapar. Harvard’da 2011 yılında yapılan bir çalışmada, günde 4 veya daha fazla kahve içenlerin yüzde 20 daha az depresyona girme riski olduğunu göstermiştir.

9- Kahve içenlerin bazı kanser türlerine yakalanma olasılığı daha düşüktür: Kahve karaciğer kanseri, kalın bağırsak kanseri gibi bazı kanser türlerine karşı koruyucu bir etkiye sahiptir.

10-Kahve daha uzun yaşamanıza yardımcı olabilir: Kahve, en güçlü antioksidan kaynaklarındandır. İki geniş kapsamlı araştırmada, kahve içen erkeklerde ölüm oranının yüzde 20 azaldığı, kadınlarda ise yüzde 26 azaldığı görülmüştür.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.