iyimi boyle bilgi sitesi

İsrael Aruh Kimdir

Kimdir 10 Ağustos 2015
İsrael Aruh Kimdir

İzmir’in en ünlü kadın doğum doktorlarından biri olan İsrael Aruh 1959 yılında İzmir`de doğmuştur. Op. Dr. İsrael Aruh, 1976 yılında İzmir Bornova Anadolu Lisesi`nden mezun olduktan sonra, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesini kazanmıştır. 1982 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi bölümünü bitirerek Tıp Doktoru ünvanı almıştır. Bir süre SSK İzmir Doğumevi`nde Kadın Hastalıkları bölümünde çalıştıktan sonra, İsrail`de Tel Aviv Üniversitesi`nde obstetrik ve jinekolojik ultrasonografi eğitimi görmüştür. 1987 yılında İsrail’deki eğitimini tamamladıktan sonra tekrar İzmir’e dönerek, İrenbe Tüp Bebek Merkezi`nin kurucu üyesi olmuştur. Ama İsrail’deki eğitimlerini devam ettirmiştir. 1991-1993 yılları arasında Tel Aviv Üniversitesi ve A.B.D.`de Houston`da Baylor College of Medicine`da Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite dalında üst ihtisas ve çeşitli araştırmalar yapmıştır. Tüp bebek alanında önemli araştırmalar yapan Op. Dr İsrael Aruh 1994-2004 yılları arasında, İzmir`de İrenbe Tüp Bebek Merkezi`nin İnfertilite Bölümünün direktörlüğünü yapmıştır.

Tüp bebek alanında İzmir’in en iyi doktorlarından olan İsrael Aruh, 2004 yılında kendi özel kliniğini kurmuştur. 2004-2014 yılları arasında hem kendi özel kliniğinde hem de Özel Kent Hastanesi’nin Tüp Bebek Merkezi’nde Direktör olarak çalışmıştır. Kent Hastanesi’nde sayısız tüp bebek uygulamasında müthiş başarılara imza atmıştır. Etik ve sempatik bir insan olan İsrael Aruh hastaları tarafından çok sevilen bir hekimdir. Çeşitli televizyon kanallarında Tüp bebek konularında programlara katılmıştır. “İsrael Aruh” ismi zamanla İzmir dışına da taşarak Türkiye genelinde otorite bir isim olmuştur.

2014 Eylül ayından itibaren Tüp Bebek uygulamalarını kendi özel kliniğinde takip etmekte ve İrenbe Tüp Bebek Merkezinde uygulamaktadır. Prensipli ve titiz bir hekim olan İsrael Aruh, Tüp bebek uygulamalarında yüksek bir tutturma oranı ile hastalarına umut olmaktadır.

Son derece donanımlı ve bilgili bir doktor alan İsrael Aruh çok iyi derecede İngilizce bilmektedir. Yabancı diller olarak İngilizce’nin yanısıra İspanyolca ve Fransızca da bilmektedir.

Dr. İsrael ARUH evli ve bir çocuk babasıdır.

İsrail tıp lisansı sahibi olan Op. Dr. İsrael Aruh ASRM (American Society for Reproductive Medicine), bu cemiyete bağlı SRS (Society of Reproductive Surgeons) ve de ESHRE (European Society of Human Reproduction and Embryology) üyesidir.

İsrael Aruh Tüp Bebek Tedavisi

Bildiğiniz üzere embriyo için canlının doğadaki ilk hali denilebilir. Kadındaki yumurta hücrelerinin erkeğin sperm hücreleriyle döllenmesi sonucunda insanın doğadaki ilk hali olan embriyo oluşuyor. Kısacası embriyo döllenmiş yumurta hücresi anlamına geliyor. Gebelik de bu embriyonun gelişip cenin ve bebek olması sürecinden oluşuyor.

Tüp bebek yönteminde kadından alınan yumurta hücreleri ile erkekten alınan sperm hücreleri birlikte döllendirilip embriyo elde ediliyor. Elde edilen bu embriyo özel koşullarda ve son derece düşük sıcaklıkta bir süre bekletiliyor. Embriyo belli bir aşamaya geldiğinde kadın rahmine nakledilip gebelik gerçekleştiriliyor.

Tüp bebek uygulamalarından genellikle çoğul gebelikler yaşanabiliyor. Opr. Dr. İsrael Aruh, çoğul gebeliklerde bebek sayısı arttıkça annede sorunların arttığını söylüyor. Örneğin çoğul gebelik geliştiğinde annede hipertansiyon, ödem oluşma ve gebelik zehirlenmesi gibi istenmeyen olaylar oluşabiliyor.

İsrael Aruh bugüne kadar dördüz bebek ile karşılaştığını ama ama yinede çoğul gebeliğin riskli olduğunu söylüyor. Çoğul gebeliklerde düşük yaşama riski artıyor. Çoğul gebelik, doktorun yaptığı tedaviyle olan bir durum. Eğer çoğul gebelikle devam ederse onun geleceğinin iyi sonuçlanmayacağını biliyoruz. O yüzden de fetal redüksiyonu tavsiye ediyoruz.

Fetal Redüksiyon Yöntemi nedir?
Çoğunlukla üçüz ve daha fazla olan gebeliklerde çiftlerin görüşleri alındıktan sonra rahim içerisine girilerek çiftin istediği oranda gebeliğin azaltılması durumuna fetal redüksiyon yöntemi deniliyor. Bu yöntemle özel ilaçlarla seçilen embriyoların gelişimi durdurabilmektedir.

israel-aruh-tup-bebekMini Tüp Bebek Uygulama Tekniği

Yumurta rezervinin azalmasından dolayı şansı çok düşük olan anne adaylarının umudu olan İsrael Aruh, bu konuda Japonya’da özel eğitim alarak İzmir’de hastalarına uygulamaktadır. Mini tüp bebek isimli yöntemde tedavide gerekli olan yumurtanın doğal olarak elde edilmesi amaçlanıyor. Opr. Dr. Aruh, mini tüp bebek yönteminin Japonya’da geliştirilen ve amacın yumurta sayısını artırmak olmadığı, çok az ilaç kullanılan bir tüp bebek yöntemi olduğunu vurguladı. Türkiye’nin ilk mini tüp bebek uygulaması İsrael Aruh tarafından yapılmıştır.

Kent Hastanesi’nde ilk defa İsrael Aruh tarafından uygulanan mini tüp bebek tedavisi ile başarılı sonuç alındı. Anne Derya Barlak (39), daha önce iki farklı merkezde tüp bebek tedavisi gördüğünü ancak ikisinden de sonuç alınamadığını belirtti. Barlak, “Umudumuzu kestiğimiz anda bir mucize yaşadık. Rüyada gibiyiz” dedi. Büyük sevinç yaşayan Anne Derya Barlak, “Doktor İsrael bey ve ekibine her gün dua ediyorum” dedi.

Panorama Prenatal Testi

Panorama testini Türkiye’de ilk uygulayan hekimlerden biri olan Opr. Dr. Aruh, yüksek yaşta hamile kalan hastalarının içini rahatlatıyor. İleri yaşlardaki anne adaylarının en büyük kaygıları olan Down Sendromu, Edwards Sendromu, Patau Sendromu ve Turner Sendromu gibi sorunlardır.  Bu yeni kan testi, anne kan dolaşımına karışan bebeğe ait DNA parçacıklarını değerlendirmektedir. Panorama testi, anne ve bebek için hiçbir risk taşımadan, anneden alınan bir kan örneğindeki bebeğe ait DNA parçacıklarını tarayarak yüzde 99 başarı ile sonuç vermektedir.

İsrael Aruh Randevu
İsrael Aruh İletişim:  02324220875/0880 – 0 507 286 16 70
İsrael Aruh Adresi:  Muayenehane- Ziya Gökalp Bulvarı 1399 Sokak No:1 Kat:1 Daire:3 Alsancak / İzmir

Yorumlar

Yazıya 2. yorum yapılmış.

mübeccel seda beriş 12 Şubat 2016

Israil bey mini tüp bebek transferi oldu 1 gün fazladan monodoks ve prendnol fazladan içtim yanlışlıkla zararı olur mu cevap bekliyorum

nilüfer dinc 14 Temmuz 2017

tup bebek yaptirmak istiyorm size nasil ulasabilirm