iyimi boyle bilgi sitesi

Fatih Mehmet Maçoğlu Kimdir

Kimdir 5 Nisan 2019
Fatih Mehmet Maçoğlu Kimdir

Fatih Mehmet Maçoğlu,20 Aralık 1968 tarihinde Tunceli’ye bağlı Çemberlitaş köyünde doğmuştur. Fatih Mehmet Maçoğlu, ilk okul öğrenimini Tunceli’nin Ovacık ilçesinde YİBO’da, orta öğrenimini ise Bingöl Sağlık Meslek Lisesinde tamamladı. Sağlık görevlisi olan Fatih Mehmet Maçoğlu, meslek yaşamına 1989 ‘da Konya’nın Bozkır ilçesinde sağlık memuru olarak başladı. 1992 ile 2007 yılları arasında Tunceli’nin Pertek ilçesinde görev yaptı. 2007 yılından 2014 yılına kadar ise Tunceli Devlet Hastanesini Acil Servis bölümünde Sağlık Memuru olarak çalışmaktaydı.

2014 Yerel Seçimleri için Kamu görevinden istifa ederek Tunceli’nin Ovacık ilçesinde Türkiye Komünist Partisi’nden aday olmuş ve yüzde 36,1 oy ile belediye başkanı olmuştur. Üretim odaklı bir politika uygulayan Fatih Mehmet Maçoğlu, kısa süre içerinde Ovacık ilçesinde son derece başarılı bir uygulama ile üretime ve bölge halkına müthiş faydalar sağlamıştır. Halk tarafından çok sevilen, 2019 yerel seçimlerinde Tunceli belediye başkanı olmuştur. Maçoğlu Türkiye’nin ilk TKP’li belediye başkanıdır.

Fatih Mehmet Maçoğlu, Ovacık da devlet hazinesine ait 650 dönüm araziye nohut, kuru fasulye ve patates ektirmiş. Elde edilen gelirle ilçedeki yoksul ailelere yardım ettiklerini ve 78 öğrenciye aylık 200 lira burs sağladıklarını söylemiştir.

Fatih Mehmet Maçoğlu Hakkında

Fatih Mehmet Maçoğlu eşiAdı: Fatih Mehmet Maçoğlu
Doğum tarihi: 20 Aralık 1968
Doğum yeri: Tunceli’ye bağlı Çemberlitaş köyünde doğmuştur.
Medeni durumu: Gülistan Maçoğlu ile evli.
Çocukları var mı?: 2 çocuk babasıdır.
Özellikleri: Halk insanı, son derece doğal, komik, sempatik, sosyalist, çocukları seven ve onlarla sürekli şakalaşan biri.

Makam aracı kullanmıyor, şoförü yok. Belediyenin kapısı herkese açık. Kurmuş olduğu kuruluşlarda bizzat kendisi de çalışıyor. Sürekli halkın içinde.
Başarıları: Tunceli Ovacık’ta belediye borcunu tamamen ödenmesini sağladı. Organik ürünler üreterek bölgeye yardım ve kazanç sağladı. Öğrencilere burslar sağladı. Belediye otobüslerini ücretsiz yaptı. Su faturalarını en düşük seviyeye çekti. Halk ile bütünleşerek halkın sevgisini kazandı. Belediye de 10000 kitaplık kütüphane açtı. Çocukları kitap okumaya teşvik etti.
İlginç anıları: Fatih Mehmet Maçoğlu, Bingöl Sağlık Meslek Lisesi’nde yatılı okurken ilk kez ezan sesi duyduğunu belirterek o anı hayatı boyunca hiç unutmadığını anlatıyor: “Hiç unutmam, bir gün koğuşta yatarken sabaha doğru bir ses duydum. Çok güzel bir ses. Ne olduğunu bilmiyorum tabii. Türkü gibi geliyor, yas havası gibi geliyor ya da bir yakarış gibi bir şey geliyor kulağıma. Aynı okuldan beraber kaldığımız Kazım Baş adında arkadaşım üst ranzada yatıyordu. Ben alttan vurdum ranzaya.

“Kazım, kalk kalk! Bir ses var, nedir bu?” dedim.

” Bu ezandır.” dedi.

Hiç duymamıştım, duymuşsam da o güne kadar hiç fark etmemiştim.

Bir de düşünsene annenden babandan kopmuşsun ele gitmişsin derler ya…

Orada böyle bir sesin bir şeyin seni çok etkilediğini düşün.

Ben “Kalk kalk!” dedim. O “ Sus, kimse senin ezanı bilmediğini düşünmesin.” dedi.

Ben de sesimi kestim, yorganın altına girdim.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.