iyimi boyle bilgi sitesi

Dost Kazığı Oyunu Nasıl Oynanır

Güncel Bilgiler 14 Şubat 2020
Dost Kazığı Oyunu Nasıl Oynanır

Dost Kazığı oyunu en zevkli iskambil kağıdı oyunlarından bir tanesidir. Oyun 4 kişi oynanır. Oyun bir deste yani 52 kağıtla oynanır. Dost kazığı oyununun amacı oyun içerisinde ceza almamaktır. Kim en az ceza ile oyunu bitirirse kazanan da o olur.

Dost Kazığı Oyunu Nasıl Oynanır

Dost kazığı oyundaki tur sayısı, tek sayılı rakamlar kadardır. Yani 7, 9 veya 11 el şeklinde turlar yapılabilir. Genellikle dost kazığı oyunu 11 el oynanır. Oyunda eşli oynama şekli yoktur. Herkes tek başınadır.

Dağıtıcı arkadaşınız, oyunculara kartları dağıtmadan önce, sadece ilk elde masaya 4 adet açık şekilde kart koyar. Her oyuncuya da sırasıyla 4’er adet kart dağıtır. Oyuncuların elindeki kartlar bittikçe bu dağıtım deste bitene kadar devam eder.  Dost kazığı oyunu sağdan devam ederek sırasıyla oyuna başlanır.

Dost kazığı oyununda yere açılan 4 karttan herhangi biri, ilk oyuncunun elinde yoksa eğer ortaya tek kart atar.
Sıradaki oyuncunun da elinde yerdeki beş karttan biri yoksa yerdeki kartın üzerine bir kart açar. Kartlar üst üste atılmalıdır.

Yerden kart alıp diğer oyunculara işlerken sadece en üstteki kart alınıp işlenir. El alma aynı sayı ile olur. Örneğin ortada en üstte sinek 5 var diyelim, oyuncunun elinde diğer cinslerden 5’li varsa en üstteki 5’liyi alıp istediği bir oyuncuya ceza olarak işler. Oyuncuların önündeki kartlar açık ve üst üstedir.

Oyun ilerledikçe oyuncuların önünde ceza kartları birikir. İsteyen oyuncu diğer oyuncuların önünde tutar kartı varsa, bir oyuncudan bu kartları alıp diğerine verebilir, veya üzerine bir adet daha işler. Örnek verelim daha iyi anlaşılsın.

Dost Kazığı Oyunu Nasıl Oynanır Örnek 1

1. oyuncusunun önünde ceza olarak en üstte 7’liler var. 2. oyuncu fazla ceza almamış olsun. Sıra 3. oyuncuda diyelim. 3. oyuncu, 1. oyuncunun önünden elinde 7’li varsa alıp 2. oyuncuya aktarabilir ya da 1. oyuncunun önüne koyarak onun ceza puanını artırabilir. İşte oyunun adı buradan gelmektedir. İstediğiniz oyuncuya dost kazığı atabilirsiniz.

Dost Kazığı Oyunu Nasıl Oynanır Örnek 2

Solumdaki oyuncunun ceza alanındaki kağıtların en üstünde 6 var diyelim. Bendeki 6’lıyı oynarsam kağıdımı rakibin ceza alanına işlemiş olurum. Yani elimdeki 6’yı solumdaki oyuncunun önündeki ceza kartlarına eklerim.

Dost Kazığı Oyunu Nasıl Oynanır Örnek 3

Yere atılanların en üstünde sinek 3 var. Elimde de maça 3 var diyelim. Elimeki 3’lüyü hangi rakip oyuncunun önünde 3’lü varsa ona ceza olarak işleyebilirim. Elinizdeki kartın ne tür olduğu önemli değil(sinek,maça,kupa,karo), önemli olan kartların birbirinin aynısı olması. Yani 3 varsa yerde sizde de 3 varsa işleyebilirsiniz.

Dost Kazığı Oyunu Nasıl Oynanır Örnek 4

Kendi önümdeki ceza kağıtlarımın en üstünde 4’lü var diyelim. Elimdeki kağıtların içinde de 4 var. Elimdeki 4’ü oynayarak ceza alanımdaki en üstteki 4’lüyü ve benim elimdeki 4’lüyü alarak rakibin ceza alanına işleyebilirim. Böylelikle cezamı azaltabilirim.

Dost Kazığı Oyunu Nasıl Oynanır Örnek 5

Seçtiğim kağıdı oynadığım zaman yukarıdaki 4 durumdan hiç birisi olmuyorsa. Yani yerdeki kağıtlar ile uyuşmuyorsa elimdeki bu kağıdı alıp yere atarım. Elimde 5’li var diyelim yerde de hiç 5’li yok. Bu durumda önümdeki ceza alanıma o kağıdı koymak zorundayım.

Dost Kazığı Oyununda Kazanma Taktikleri

1– Önünüzde hiç ceza kağıdı bırakmamaya kazanın.

2– Elinizdeki kağıtları en iyi şekilde kullanarak, rakiplerinize ceza olarak ekleyin.

3– Oyunda kimin cezası daha azsa, o oyuncuya ceza puanı yüklemeye çalışın.

Dost Kazığı Puanlaması Nasıl Yapılır

3’lü varsa elinizde her bir 3’lü için 30 ceza puanı alırsınız.
Vale (J) için 20 ceza puanı alırsınız.
As için 10 ceza puanı alırsınız.
Papaz (K) için 10 ceza puanı alırsınız.
Kız (Q) 10 ceza puanı alırsınız.

Diğer tüm kartlar kendi değerinde hesaplanır. (Örneğin 5 yine 5 olarak 2 yine 2 olarak hesaplanır.) Bu puanlar toplandıktan sonra en fazla ceza puanı yiyen oyuncu -7 puan, sondan ikinci olan -2 , ikinci bitiren +3, ve birinci bitiren +7 puan alır. Oyun kaç tur oynanacaksa daha sonra bu puanlar toplanır ve kazanan ile kaybeden belli olur. İyi eğlenceler dileriz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.