iyimi boyle bilgi sitesi

Domain Nedir, İyi Bir Domain Nasıl Olmalıdır

Domain Nedir, İyi Bir Domain Nasıl Olmalıdır

Domain Türkçe bilinen ismi ile Alan Adı; Açmış olduğunuz sitenin internetteki adı ve kimliğidir. Başka bir deyişle domain İnternet sitemizin adı ve adresidir.

Örneğin: Bu yazıyı okuduğunuz sitemizin domain adı “iyimiboyle” dİr. Bu adres olmadan ziyaretçiler sitenize ulaşamazlar.

Domain isimleri sizin, yada sahip olduğunuz şirketin İnternetteki kimliğidir. Bir site açacağınız zaman ilk yapmanız gereken şey bir domain adı satın almaktır. Ülkemizde birçok domain adı satan kuruluş vardır. En bilinenlerinden birisi isimtescil sitesidir. Domain adları en az bir yıllığına alınabilir. Domain kullanım süreniz dolduğunda dilediğiniz yıl kadar satın alarak uzatabilirsiniz. Domain satan bir firmadan ister 1 yıllık bir domain isterseniz de çok daha fazla yıllık domain satın alabilirsiniz. Genellikle 3-5 yıl olarak alınır.

Bir domain harf, numara ve ““, “_” gibi işaretlerinden oluşabilir. Ama bu tire işaretleri domainin başında ve sonunda bulunamaz. Bir domainde tire işaretleri dışındaki diğer işaretler, Türkçe karakterler(ç, ğ, ı, ö, ş, ü) ve boşluk kullanılamaz. Domain adının uzunluğu ise 2 ile 63 karakter uzunluğunda olmalıdır. Domain adlarının büyük ya da küçük harf ile yazılması fark etmez.

Domainlerin sonunda bir domain uzantısı olmalıdır. Siteniz için bir isim seçtiğinizde domain adınızı seçmişsiniz demektir. İsimi seçtikten sonra bir de domain uzantısı seçmelisiniz. En popüler ve bilindik uzantı olan com uzantısını kullanmanızı tavsiye ederiz.

En çok kullanılan domain uzantıları: com, net, org, site, xyz, tv, download, club, kim, com tr, info, me, gen tr, work, mobi, webtr, biz, co, online, fans.

domainİyi Bir Domain Nasıl Olmalıdır?

1- Domain, site içeriği hakkında ipuçları vermelidir: Sitenizin konusuyla ilgili domain almak ziyaretçiye kolaylık sağladığı kadar seo açısından da çok önemlidir. Örneğin bir oyun sitesi açacaksanız domain içerisinde oyun kelimesi geçmelidir. Örneğin: Flashoyun, oyuntanitim, oyunbus, iyioyunoyna gibi domain isimleri almalısınız. Böylelikle bir oyun arayan ziyaretçi domain ismindeki oyun yazısını gördüğünde bu sitenin bir oyun sitesi olduğunu kolaylıkla anlamış olur. Tabii bir de bu işin seo tarafı var. Google arama motorunda hangi kelimede üst sıralarda olmak istiyorsanız o kelimeyi domain isiminizde kullanmak çok önemlidir. Bu size büyük bir avantaj verecektir.

2- Domain adı mümkün olduğu kadar kısa olmalıdır: Google çok uzun domain isimlerini pek sevmemektedir. Uzun domainler ziyaretçi tarafındanda pek sevilmez, çünkü akılda kalıcı değillerdir. Genellikle 3-10 karakter uzunluğundaki domain adları tercih edilir.

3- Akılda kalıcı olmalıdır: Domain adı basit ve anlaşılır olduğunda ziyaretçi tarafından unutulmaz ve akılda kalır. Eğer sitenizin bir marka olmasını istiyorsanız bu maddeye önem vermelisiniz. Örnek vermek gerekirse “iyimiboyle” ismi akılda kalıcı bir domain adıdır.

4- Domain yaşı: En önemli faktörlerden biri de alacağınız domainin yaşıdır. Öncelikle domain yaşı nedir? kısaca bahsedelim. Bir domaini sizden önce bir başkası kullanmışsa o domainin bir yaşı vardır. Sizden önce sizin almak istediğiniz domain, bir süreliğine alınıp kullanıldıktan sonra, domain adının süresi bittiği halde uzatılmamışsa domain düşer. Artık bu domaini bir başkası satın alabilir.  Domain ilk ne zaman kullanıldıysa o tarih domainin yaşının başladığı zamandır.

Örnek: Siz 2015 yılında bir domain alıyorsunuz diyelim. Domain 2010 yılında ilk defa alındıysa, bu domainin yaşı 5 yıldır.

SORU: Peki domain yaşı neden önemlidir?

CEVAP: Google arama motoru yaşlı siteleri ve domain isimlerini sever. Daha önce kullanılan domain hakkında verileri vardır ve bunu kullanır. Yeni sıfırdan bir domain adı almak yerine eski bir domain adı almak seo açısından önem taşır.

Sonuç olarak bir siteniz var ve sizde iyi bir domain adı almak istiyorsunuz. Öncelikle güzel bir isim bulmanız gerekiyor. Bu isim internette daha önce kullanılmışsa sizin yeni sitenize olumlu katkıları olabilir ama olumsuz etkileri de olabilir. Almak istediğiniz domain daha önce kullanıldığında google tarafından istenmeyen bir site spam site olarak kaydedilmiş olabilir. Bu yüzden domain alırken sadece ismin boşta olduğuna bakmayın. Aynı zamanda domainin yaşına ve bir spam durumu var mı diye araştırın. Bir site için domain adı elbette önemlidir ama en önemli etken sitenizin özgün ve kaliteli bir içeriğe sahip olmasıdır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.