iyimi boyle bilgi sitesi

Datça’da Bulunan Mavi Bayraklı Plajlar

Datça’da Bulunan Mavi Bayraklı Plajlar

Muğla’nın Datça ilçesinde denize girebileceğiniz birçok plaj vardır. Bu yazımızda Datça’da bulunan mavi bayrağa sahip en güzel plajları sizler için araştırdık. Datça Merkez’de denize girebileceğiniz ideal yerlerden biri olan Kumluk Plajı, bölgenin en popüler plajı. Denizi oldukça sığ olan Kumluk Plajı’nın, adı üzerinde tamamı kumdan oluşuyor. Bu özelliklerinden dolayı da özellikle çocuklu aileler tarafından fazlasıyla tercih ediliyor. Datça’nın en güzel plajı bize göre Kumluk plajı. Şimdi plajları biraz daha yakından inceleyelim.

1- Kumluk Plajı: Datça’nın merkezinde yer alan Kumluk plajı mavi bayrak sahibidir. Kumluk Plajı ilçe merkezinde yer almaktadır. Yaklaşık 300 m uzunluğundadır. Sahilin tamamı ince kumdur ve paralelinde giden yürüyüş yolu kenarında bir çok restaurant ve çay bahçesi yer almaktadır.

Plajın uzunluğu: 300 metre
Plajın genişliği: 10 metre
Plajın tipi: Halk plajı

taşlık plajı datça2- Taşlık plajı: Datça’nın en rağbet gören plajlarından biri de Taşlık plajıdır. Taşlık Plajı şehir merkezinin batı yakasında yer alır. Yaklaşık 400 metre uzunluğundadır. Liman bölgesinin bitiminden doğal göletimizi de içine alan irili ufaklı çakıl taşlarıyla örtülüdür. Datça’nın merkezinde yer alan Taşlık plajı mavi bayrak sahibidir.  Datça Limanı ile Ilıca arasında yer alan Taşlık plajı, kuzey rüzgarlarından tamamen arınmış olmasından dolayı oldukça sakindir. Denizin dibi ise çakıl ve kum karışımıdır. Plajın en ilginç özelliği ise denizin dibindeki Ilıca göl denilen şifalı suların kaynadığı gölettir. Buradaki su tatlı ve tam denizle buluştuğu alan ise az tuzlu diyebileceğimiz türdendir.

Plajın uzunluğu: 400 metre
Plajın genişliği: 10 metre
Plajın tipi: Halk plajı

3- Perili Bay Resort & Spa plajı: Çok özel bir koyda yer alan Perili Bay Resort Hotel, özellikle doğa ve deniz tutkunu misafirlerine huzurlu bir tatil imkanı sunar. Türkiye’nin nem oranı en düşük bölgesi olma özelliğini taşıyan Datça’da; Osmanlı, Selçuklu ve Rönesans Dönemi izleri taşıyan özel mimari tasarımı bu çok özel tesiste konfor ve huzuru bir arada bulabilirsiniz. Perili Bay Resort Hotel, Datça merkeze 15 dakika mesafededir. Datça’nın merkezinde yer alan Perili Bay Resort & Spa plajı mavi bayrak sahibidir.

Plajın uzunluğu: 250 metre
Plajın genişliği: 15 metre
Plajın tipi: Tesis plajı

4- Aktur Kamping plajı: Aktur çam ormanı ve denizin buluştuğu dünyanın oksijen deposu cennet köşelerinden biridir. Datça’nın Emecik köyünde yer alan Aktur Kamping plajı mavi bayrak sahibidir.

Plajın uzunluğu: 300 metre
Plajın genişliği: 10 metre
Plajın tipi: Halk plajı

5- Aktur Tatil Sitesi plajı: Aktur çam ormanı ve denizin buluştuğu yerdedir. Site içinde banka, eczane, sağlık ocağı ve üç adet süpermarket vardır. Ayrıca 5 adet restoran ive 2 adet bar-disco vardır. Sitede, yelken okulu, internet kafe,  okuma salonu, Kütüphane, Kültür ve Sanat Evi vardır. Datça’nın Emecik köyünde yer alan Aktur Tatil Sitesi plajı mavi bayrak sahibidir.

Plajın uzunluğu: 1700 metre
Plajın genişliği: 10 metre
Plajın tipi: Halk plajı

6- Aktur Kurucabük plajı: Marmaris’ten 40 km ve Datça’ya 30 km. mesafesi olan ve çam ormanlarıyla kaplı tesisde dinlenmek sizin için en büyük zevk olacaktır. 800 metre uzunluğundaki plajda tertemiz deniz sizi bekliyor. Datça’nın Emecik köyünde yer alan Aktur Kurucabük plajı mavi bayrak sahibidir.

Plajın uzunluğu: 300 metre
Plajın genişliği: 10 metre
Plajın tipi: Halk plajı

7- Hastanealtı plajı: Datça’nın merkezinde yer alan Hastanealtı plajı mavi bayrak sahibidir.

Plajın uzunluğu: 550 metre
Plajın genişliği: 7 metre
Plajın tipi: Halk plajı

8- Billurkent Devremülk Villaları plajı: Huzurlu, sıcak, tertemiz bir tatil yaşayacağınız bu yerde, restaurant, market, havuz-bar, dinlenme alanları, spor tesisleri bulunmaktadır. Datça’nın merkezinde yer alan Billurkent Devremülk Villaları plajı mavi bayrak sahibidir.

Plajın uzunluğu: 120 metre
Plajın genişliği: 15 metre
Plajın tipi: Yazlık plajı

Datça gezi notu: Datça’nın meşhur bükleri arasında yer alan Hayıtbükü hakkında bilgi için, Datça Hayıtbükü yazısını inceleyebilirsiniz. Ayrıca Akvaryum Koy’unu mutlaka görmelisiniz. Datça Palamutbükü kasabasının 1 km uzağında bulunan küçük bir koy’dur. Datça’ya gelip de bu koyu görmeden giderseniz sizin için büyük kayıp olur. Bu koy hakkında geniş bilgi için Datça Akvaryum Koyu yazısını inceleyebilirsiniz. İyi tatiller dileriz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.