iyimi boyle bilgi sitesi

Basit Makineler: Vida ve Kama

Basit Makineler: Vida ve Kama

vidaVida

Bir silindir çubuğun etrafına sarılmış eğik düzlemden oluşur. Cisimleri birbirine tutturmak amacıyla kullanılır. Bir çivinin bir noktadan içeri girmesi için oldukça büyük bir kuvveti çekiçle uygulamak gerekir. Ama vidada çivideki kadar büyük kuvvete ihtiyaç olmaz. Çünkü vida eğik düzlem ile aynı prensiple çalışır. Yani etrafındaki vida adımları yolu uzattığı için yoldan kayba kuvvetten kazanca sebep olur. Vida üzerine uygulanan kuvvet, vida adımı boyunca içeri girmeyi sağlayan daha büyük bir kuvvete dönüşür.

vida-ilerleme-miktariVida 1 tam kez döndürüldüğünde vidanın aldığı yola vida adımı denir ve a ile gösterilir. Bu nedenle n kez döndürülen bir vidanın ilerleme miktarı X = N. a

 

basit-makine-kamaKama

İki eğik düzlemin birbirine yapıştırılmasıyla oluşur. Maddeleri kesmek, delmek, parçalamak amacıyla kullanılır. Kama, ucu sivriltilmiş ağaç veya demirden yapılmış bir çeşit eğik düzlemlere kama denir. Eğik düzlemde yük kaldırılırken eğik düzlem sabit, yük hareketlidir. Kamalarda ise cisim sabit, eğik düzlem hareketlidir. Makasın kesici kısımları, keski, bıçak, iğne ve balta kamaya örnektir.

Yorumlar

Yazıya 4. yorum yapılmış.

ece karataş 12 Mart 2019

güzel olmuş tşk

admin 12 Mart 2019

Merhaba Ece, biz teşekkür ederiz güzel yorumunuz için.

Faruk al 16 Mart 2019

Teşekkürler.Ödevlmi sizin sayenizde yaptım.

Ezgi Ezel 3 Nisan 2019

Ellerinize sağlık çok güzel olmuş