iyimi boyle bilgi sitesi

Basit Makineler: Eğik Düzlem

Eğitim 22 Kasım 2016
Basit Makineler: Eğik Düzlem

basit-makineler-egik-duzlemBir ucu yerde diğer ucu ise yerden daha yüksekte bulunan yüzeye eğik düzlem denir. Başka bir deyişle; ağır yükleri küçük kuvvetlerle istenilen yüksekliğe çıkarmak için kullanılan, yer düzlemiyle açı yapan düzlemlere eğik düzlem denir. Merdivenler, rampalar, dağlara çıkan kıvrımlı yollar ve oyun parklarındaki kaydıraklar eğik düzlemin en iyi örnekleridir.

Eğik Düzlemin Özellikleri

1. Eğik düzlemin en önemli özelliği, alınan yolu uzattığı için yoldan kayba neden olur.

2. Eğik düzlem yoldan kayba neden oluğu için aynı oranda kuvvetten kazanç sağlar. (Daha önceki yazılarımızdan hatırlayacağınız üzere basit makinelerde kuvvetten kazanç sağlandığı oranda yoldan kayıp oluşmaktadır. Detaylı bilgi için Basit Makineler adlı yazımıza tıklayabilirsiniz. )

3. Bütün basit makinelerde olduğu gibi eğik düzlemde de işten kazanç yoktur. Eğik düzlem, iş yapma kolaylığı sağlar. Yani eğik düzlemde de kuvvetin yaptığı iş, yükün yaptığı işe eşittir. Buradan yola çıkarak eğik düzlem için şu basit formüle ulaşırız.

Kuvvetin Yaptığı İş = Yükün Yaptığı İş

F . L = P . h

Eğik Düzlemde Kuvvet ve Kuvvet Kazancı

Eğik düzlem, yapısı gereği yolu uzattığı için kuvvetten kazanç sağlamaktadır. Peki kuvveti daha çok azaltmak yani kuvvetten daha çok kazanç sağlamak için neler yapılabilir?

*  Eğik düzlemde h yüksekliği sabitken yani eğik düzlemin yüksekliği değişmiyorken eğik düzlemin boyu olan L uzunluğu artırılırsa F kuvveti azalacaktır. Böylece kuvvetten kazanç artmış olur.egik-duzlem-uzunluk-boy

* Eğik düzlemin boyu L sabitken  eğik düzlemin yüksekliği h artırılırsa eğik düzlem gitgide daha dik bir hale geleceği için F kuvveti artacaktır. Yine eğik düzlem olduğu için kuvvetten kazanç vardır ancak kuvvet kazancının değeri baştakine göre gitgide azalır. Bu nedenle kuvvet kazancını artırmak için eğik düzlemin yüksekliği azaltılmalıdır.

egik-duzlem-h-yukseklik

* Eğik düzlemin yatayla yaptığı açı büyürse yükü çekmek için daha büyük kuvvet uygulanması gerekir. Yani eğik düzlem yine gitgide daha dik bir hale geleceği için F kuvveti artacaktır ancak kuvvet kazancının değeri baştakine göre gitgide azalır. O halde eğik düzlemi yatık hale getirirsek kuvvet kazancı artar diyebiliriz.egik-duzlem-aci

Yorumlar

Yazıya 7. yorum yapılmış.

Pehlane sarıkkızı 25 Kasım 2017

Güzel görünüyo

Ecem yiyenrayak 14 Ocak 2018

Ne zaman ders calıssam gozumun önüne geleiyo ergenlikte olduğum için hearlde yada adet olduğum hastayım oda olabilir :D

beyza 11 Şubat 2019

güzel olmuş…

Nur 27 Şubat 2019

Çok güzel olmuş hemen anladım

ece karataş 12 Mart 2019

güzel olmus yorumlara edepli seyler yazın

abdulsamet polat 20 Mayıs 2019

ece karataş insanın adet olduğu için bir sebeblerin onu etkilediğini söylemek edebsizlik değildir.

abdulsamet polat 20 Mayıs 2019

burada projemde yardımcı oldu her şey için teşekkürler.