iyimi boyle bilgi sitesi

Barselona’daki Muhteşem Mimari Yapı La Sagrada Familia Hakkında

Barselona’daki Muhteşem Mimari Yapı La Sagrada Familia Hakkında

Tam adı “Templo Expiatorio de la Sagrada Familia” (Kutsal Aile Kefaret Tapınağı) olan yapı, “La Sagrada Familia” (Kutsal Aile) kilisesi olarak biliniyor. Meryem ve İsa’yı simgeleyen kilisenin mimarı Antoni Gaudi‘dir. Antoni Gaudi’nin 1883 yılında yapımına başladığı kilise İspanya’nın Barselona şehrinde yer almaktadır. Kilise, Antoni Gaudi’nin 1926 yılında bir tramvayın altında kalarak ölmesi sonucu yarım kalmıştır. Günümüzde yapımı halen devam etmektedir. Bu yüzden La Sagrada Familia, halk arasında “Bitmeyen Kilise” olarak da bilinir. 1882 yılında halkın yardımlarıyla yapımına başlanan kilisenin tamamlanamamasının sebeplerinden biri Gaudi’nin karmaşık mimari tarzının çözülmesinin güçlüğüdür. Yapımına başlandığı günden itibaren halkın yardımlarıyla yapımına devam edilmektedir.

Antoni Gaudi, bazilikadaki büyük kulelerden bir tanesinin bitimini görebilmiştir. Bu dev kulelerin Barselona’ya gelecek olan turistler için mükemmel bir karşılama olacağını belirtmiştir. Kulelerin tepesinde bulunan muhteşem süslemelerin cennet ile yeryüzü arasında bir bağlantı sağlarmış gibi göründüğünü de ifade etmiştir.

La Sagrada Familia Hakkında

la-sagrada-familia-barcelona1- La Sagrada Familia’nın en önemli özelliği dev kuleleridir. Bu kulelerin mimarisi doğadan esinlenmiştir. Bazilikanın iç yapısını ayakta tutan kolonlar dallanıp budaklanan ağaçlar şeklinde tasarlanmıştır. La Sagrada Familia’yı gezenler kendilerini bir ormanda gezer gibi hissederler.

2- La Sagrada Familia’nın toplam 18 adet çan kulesi bulunur. Bu kulelerden en uzunu bittiğinde 170 metre olacak. Bu kulelerden 12 tanesi İsa’nın 12 havarisini simgelemektedir. 4 çan kulesi ise İsa’nın etrafındaki 4 adet İncil yazarını simgeler. Geriye kalan en büyük kule ise İsa’yı simgeler. En büyük kuleden biraz küçük olan 2. büyük kule ise Meryem’i simgeler.

3- La Sagrada Familia’nın yapımı bittiğinde 13000 kişi kapasiteli bir kilise olacaktır.

4– Kulelerin üzerinde birçok şekiller ve semboller vardır. Bu şekil ve resimlerle İsa’nın doğumu, yaşamı ve çilesi anlatılmaktadır.

5– Oldukça zor bir mimarisi olan La Sagrada Familia’nın tamamlanma yılı 2028 olarak tahmin edilmektedir.

la-sagra-da-familia-ici6– İnşaatı neredeyse 100 senedir olay olan kilise, Papa XVI. Benedict tarafından 7 Kasım 2010’da kutsandı ve bir bölümü ibadete açıldı.

7– Kilisenin iç çatısındaki taştan yapraklar, Barselona’daki çınarlardan esinlenilmiş. Hatta kulelerde meyve desenlerine yer verilmiş. Yapının kulelere döne döne tırmanan merdivenleri de salyangozu andırıyor.

8– Kilise günümüzün mimari kurallarını hiçe sayıyor. Dünyanın en garip, en sıra dışı eserleri arasında sayılıyor. La Sagrada Familia kilisesinde hiçbir duvar dik değil. Kolonlar düz bir şekilde ilerlemiyor. Kafanızı nereye çevirirseniz çevirin bir hareket ve görkem var.

la-sagrada-familia9– Kilise doğuda “Doğuş (Nativity)”, batıda “Tutku (Passion)” ve güneyde henüz tamamlanmamış olan “İhtişam (Glory)” adında üç cepheye sahip. Doğuş cephesi, 1894-1930 yıllarında inşa edilen ilk cephedir. Bu cephe Antoni Gaudi’nin hayattayken yapabildiği cephedir. İsa’nın doğumuna adanan bu cephe, Gaudí’nin natüralist tarzını yansıtan doğadan resimler ve sahnelerle süslenmiştir. 1987 yılında sonradan tamamlanan sade görünümlü Tutku cephesi ise İsa’nın çarmıha gerilişini anlatmaktadır. Yapımına 2002 yılında başlanan İhtişam cephesi de, Tanrıya giden yolu temsil ediyor.

10– La Sagrada Familia tutkusunun Gaudi’nin sonunu getirdiği rivayetler arasındadır. Öyle ki ünlü mimarın görkemli eserine karşıdan nasıl olmuş diye bakmak için geri geri giderken trenin altında kaldığı söyleniyor. 10 Haziran 1926 tarihinde hayatını kaybeden usta mimarın naaşı kilisenin 1986’da inşasına yeniden başlanan kripta (mahzen mezar) kısmında yer alıyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.