iyimi boyle bilgi sitesi

Asma Yaprağının Faydaları

Asma Yaprağının Faydaları

Genellikle yaprak sarması yaparak tükettiğimiz asma yaprağı, lezzetli olmasının yanında oldukça da faydalıdır. İçerisinde yüksek oranda A vitamini bulunur. Ayrıca içerisinde çinko bulundurur. Çinko sayesinde boşaltım sistemini destekler. Beslenme öğünlerinizde bu faydalı besini mutlaka bulundurun.

Asma Yaprağının Faydaları

1– Asma yaprağı içeriğinde bulundurduğu demir sayesinde kansızlık oluşumunu önler.

2– Asma yaprağı ağız sağlığında olumlu etkilere sahiptir. Asma yaprağı ağız içinde çıkan aftlara karşı oldukça etkilidir. Antimikrobik özellikleri sayesinde hem aft, hem gingivit gibi diş eti problemlerini hem de ağız kokusunu önlemeye yardımcı olur.

3– Asma yaprağı göz sağlığını korur.

4– Asma yaprağında Retinol olarak da bilinen bir vitamin bulunur. Bu vitamin vücudun rodopsin oluşturmasına yardım eder ve böylece loş ışıkta görüş kalitesi artar.

5– Asma yaprağı iyi bir antioksidan olarak da iş görür ve bağışıklık sistemini korur. Erken yaşlanmayı önler.

6– Asma yaprağı bağırsakları korur. Asma yaprağı bağırsak mukozasını koruyabilen ve onarabilen çinko mineralini içerir. Bu sayede, hem diyare probleminde hem de mukoza hasarı olduğunda bağırsağın hızla iyileşmesine yardımcı olur.

7– Asma yaprağı baş ağrısının dinmesini sağlar. Bu özelliklerinden faydalanmak için birkaç asma yaprağını suda 15 dakika kadar kaynatıp suyunu içebilirsiniz. Baş ağrınızı önemli ölçüde azaltır.

8– Asma yaprağı mideye dokunur mu diye bir endişeniz varsa, endişelenmeyin mideye dokunmaz aksine midede iltihap oluşumunun engellenmesinde rol oynar.

9– Asma yaprağı varis tedavisinde etkilidir. Asma yaprağının kadın ve erkekte bacak ödemine sebep olan venöz yetmezlik sorunlarında olumlu etkileri vardır. Venöz yetmezlik damarların kalbe kan pompalamada zorluk çektiği tıbbi bir durumdur. Asma yaprağı ile varis tedavisi ise şöyledir: 1 avuç asma yaprağını ince ince kesin ve 1 litre suda kaynatın. Kaynadıktan sonra süzün ve günde 3 defa yarım çay bardağı için.

10– Asma yaprağı diş çürümesine yol açan bakterilerin büyümesini engeller. Bu etkisinden faydalanmak için birkaç parça asma yaprağını suda kaynattıktan sonra soğumasını bekleyin ve bu suyla ağzınızı çalkalayın.

11– Asma yaprağı kilo vermeye yardımcı olur. Asma yaprağı ile zayıflama hızınızı artırabilirsiniz.

12– İnsana vücudunun ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlayan asma yaprağı vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur

13– Asma yaprağı kabızlığı önler.

14– Asma yaprağı saç problemlerini önler. Saçın daha güçlü bir şekilde uzamasını sağlamak, kepeklenmeyi ve dökülmeyi önlemek için yıllardır kullanılan asma yaprağının saça faydaları kabul edilen bir gerçektir.

15– Asma yaprağı sindirim dostu sağlıklı bir besindir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.