iyimi boyle bilgi sitesi

Posta Gönderi Çeşitleri

Posta Gönderi Çeşitleri

Türkiye’de yaşıyorsanız hayatınızda mutlaka PTT’de işlem yaptırmış veya mutlaka mektup göndermişsinizdir. Ancak birçok gönderi çeşidi mevcut olup bunlar hakkında net bir bilgi bulunmamaktadır. Bu yazımızda gönderi çeşitlerini açıklayalım siz de nasıl göndereceğinize karar verin.

  • Kayıtsız posta: En ucuz ve en kolay gönderi çeşididir. Bildiğiniz normal mektup göndermedir. Herhangi bir form doldurmadan zarfın üzerine gönderici ve alıcı adresini yazarak gönderebilirsiniz. Ancak bu gönderi çeşidinde gönderi posta sistemine kayıt edilmediği için takip edilmesi mümkün değildir ve postalarınız genellikle yerine çok geç ulaşır. Bu nedenle göndereceğiniz belge önemli ve zamanında ulaşması gerekiyorsa bu gönderi çeşidi kullanılmamalıdır.12248870_10207694208852692_1016261783_n
  • Taahhütlü posta: Gönderiniz posta sistemine kayıt edilerek işlem yapılır. Bu nedenle zarfın üzerine gönderici ve alıcı adreslerini yazmanızın yanında bir form daha doldurursunuz. Bu formun üzerine bir barkod yapıştırılarak size iade edilir. Bu barkod numaraları ile ptt gov tr adresinden gönderinizin durumunu takip edebilirsiniz. Ayrıca gönderiniz zamanında yerine ulaşır.
  • İadeli taahhütlü posta: Taahhütlü posta ile iadeli taahhütlü posta arasındaki fark gönderi sırasında iki form doldurulur. Bu formlardan biri size verilir diğeri gönderinizin üzerine zımbalanır ve gönderiniz yerine ulaştığı zaman zarfın üzerindeki formun gerekli yerler doldurulduktan sonra size bilgi verilmek amaçlı size ulaştırılır.
  • PTT kargo – APS kurye: PTT kargo da sistem olarak diğer kargo şirketleri gibi çalışır. Gönderici ve alıcı adreslerini yazdığınız bir form doldurursunuz. Bu formun üzerindeki barkod numaraları ile kargonuzun nerede olduğunu takip edebilirsiniz. Bu gönderi çeşidiyle gönderiniz en kısa zamanda yerine ulaşır. Burada en kafa karıştırıcı olan PTT kargo ile APS kurye arasında bir fark olup olmadığıdır. PTT’nin arka planında kargo ile kurye arasında fark olsa da biz kullanıcılar açısından hiç bir fark yoktur.
  • Tebligat – Hızlı tebligat: Bu gönderi çeşidinde bizler alıcı oluruz. Çünkü resmi kurumlar tarafından (Genel olarak mahkeme, Cumhuriyet Savcılığı veya icra dairelerinden, avukatlardan) bizlere ulaştırılır. Yani resmi bir işlem hakkında bizi bilgilendirmek amacıyla bizlere gönderilir. Acil durumlarda ise hızlı tebligat gönderilir ve hızlı şekilde size ulaştırılır.

Ayrıca yukarıdaki tüm gönderi çeşitleri ile yurt dışına da gönderileriniz ulaşır ve aynı özellikler geçerlidir. Sadece fiyat farkı bulunur.

Yorumlar

Yazıya 6. yorum yapılmış.

Özgür yılgın 16 Aralık 2016

Taahhütlü postam geldi adres değişikliğinden alamadım ptt alabilirmiyim….

fatih ozdoga 11 Mart 2017

adima bir tebligat gelmis evde olmadigim icin muhtara gitmis. gonderen mercide s.s.s yazioyir bu s.s.s nedir hangi kurumdur

VEYSELSİNANDUMAN 18 Mart 2017

güzel olmuş.

seda 12 Nisan 2018

s.s.s demek Sıkça Sorulan Sorular demektir.

gonul artug 23 Mayıs 2018

Isvicredeki yuksek mahkemeye iyadeli taahhutlu evrak gondermistim acaba nasil ogrenebilirim oraya ulasip ulasmadigini

ecem 9 Kasım 2019

iadeli ve taahhütlü kargoyu sadece ptt’den mi gönderiyoruz.