iyimi boyle bilgi sitesi

Oytun Erbaş Kimdir

Oytun Erbaş Kimdir

Oytun Erbaş, 15 Kasım 1978 tarihinde İzmir, Ödemiş’te Bülent Erbaş ve Nezahat Erbaş çiftinin oğlu olarak doğmuştur. 2020 yılında salgın yapan korana virüs konusunda verdiği bilgiler ile dikkat çekmiştir. Türkiye’nin en iyi bilim adamlarından biri olan Doç Dr. Oytun Erbaş, yapmış olduğu deneysel çalışmalarla birçok ödül almıştır.

Doçent Doktor olarak farklı üniversitelerde öğretim üyeliği yapan Oytun Erbaş’ın Uluslararası indesklerde (SCI ve SCI-E) dizinlenen dergilerde 100’den fazla bilimsel makalesi yayınlanmıştır. Oytun Erbaş, 2001 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden dönem ikincisi olarak mezun olmuştur.

TUS(Tıpta Uzmanlık Sınavı) sınavında 7 kez derece (ilk 10) yapmıştır. Tus sınavının zorluğunu yaşayan bilir. Gerçekten takdir ediyoruz. Esas deneyim alanı ilaç AR-GE çalışmaları olan Oytun Erbaş, sinirbilim, biyolojik psikoloji, fizyoloji ve fizyopatoloji dersleri vermektedir. Çok iyi derecede İngilizce bilmektedir.

Oytun Erbaş Hakkında

Adı: Oytun Erbaş
Baba adı: Bülent Erbaş
Anne adı: Nezahat Erbaş
Doğum yeri: İzmir, Ödemiş
Doğum tarihi: 15 Kasım 1978
Çalışmaları: Radyoloji ve Fizyoloji dalinda ihtisaslidir. Sinirbilim ve deneysel tip temel ilgi alanlarıdır.Biyolojik psikoloji, fizyoloji ve fizyopatoloji dersleri vermektedir. Fasial paralizide oksitosin kullanımı deneysel çalışması ile Politzer 2013 ödülünü almıştır. Bilim üniversitesi Tıp fakültesi Deneysel Tıp ve Arge merkezi sorumludur. Florence Nightingale Journal of Medicine ve Florence Nightingale Journal of Transplantation dergilerinin editör yardımcısı ve yayın sekreteridir.

Bazı bilim dergilerinde de editörlük yapmaktadır. İnflamasyon ve psikiyatrik ilişkiler, oksitosin etkileri, epilepsi mekanizmaları ve tedavisi, nörogelişimsel bozukluklar (otizm) ve tedavisi, diyabetik nöropatide nöroprotektif ilaç denemeleri, Oytun Erbaş’ın çalışma alanlarını oluşturmaktadır.

Oytun Erbaş, yaptığı deneysel çalışmalarla, Uluslararası Otolojik Cerrahi Derneği’nden Kulak Burun Boğaz Hastalıkları dalında ‘‘Politzer Ödülü’’(2013) ve Avrupa Ortopedi ve Travmatoloji Derneği’nden ‘‘Jacques Duparc Ödülü’’(2013) almıştır. Ayrıca ulusal kongrelerden onlarca en iyi proje ve en iyi sözlü bildiri ödülleri kazanmıştır. Uluslararası indesklerde (SCI ve SCI-E) dizinlenen dergilerde 100’den fazla bilimsel makalesi yayınlanmıştır.

Daha bitmedi, hepsini buraya yazsak sayfalar yetmez :)

Mezun olduğu üniversite: 2001 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunudur.
Medeni durumu: Bekar
Burcu: Akrep
Mesleği: Doktor
Kilosu: Bilinmiyor
Boyu: Bilinmiyor
Sevgilisi var mı?: Bilinmiyor
Corana virüs hakkındaki düşünceleri: Yapılan çalışmalarda virüsün akciğerde tutunduğu protein Asya ırkında daha fazla. Beyaz ve siyah ırklarda ise 6’da 1 oranında daha az. Onun için Türkiye’de görülse bile çok daha az görülecektir ve hafif geçecektir. Virüsten korunmak için elleri yıkamak ve tuzlu su ile burun ve boğaz temizliği yapılmasını önermektedir.

Oytun Erbaş Kitapları

Aşk Tutku Hormon Aldatma

Psikiyatrinin Kara Kitabı

Popüler Diyetlerin Toplu Mezarlığı

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.