iyimi boyle bilgi sitesi

Kış Uykusuna Yatan Hayvanlar Hangileridir

Kış Uykusuna Yatan Hayvanlar Hangileridir

Kış uykusuna yatan hayvanlar, yaşamlarının geriye kalan kısmını sağlıklı bir şekilde gerçekleştirebilmek için kış uykusuna yatmaları gerekir. Kış mevsiminin soğuk hava ve olumsuz hava şartları dolayısıyla hayvanlarda ki yaşam fonksiyonlarının bir süreliğine yavaşlaması hatta durma noktasına gelmesi durumuna kış uykusu denir.

Kuş Uykusuna Yatan Hayvanlar

Ayılar: Kış uykusu denilince ilk akla gelen hayvan ayılardır. Ayıların hepsi kış uykusuna yatmaktadırlar. Ayılar yazı aldıkları kalorili besinler ile yağlanırlar. Ayılar kışın yatarak vücutlarındaki yağları, proteine çevirirler. Ayıların kış uykusu süreleri türlerine göre değişkenlik göstermektedir. Genellikle 7 ay süren uyku bazı ayı türlerinde 5 ay’a kadar düşebilmektedir.

Köpekbalıkları: Birçoğumuzun aklına bile gelmemiştir ama köpekbalıkları da kış uykusuna yatarlar. Genellikle okyanuslarda görülebilen köpek balıkları soğuk aylarda okyanus suyunun da soğumasından dolayı yiyecek pek fazla bulamazlar. Kuzey Denizi’nde her Kasım ayında köpek balıkları besin ararken her zaman harcadıklarından çok daha fazla enerji harcamak zorunda kalırlar. Bu nedenle bir süre sonra güçsüz kaldıkları için yemek aramayı bırakıp, dibe çökerler ve kış uykusuna yatarlar. Okyanusun derinliklerinde aylarca hareket etmeden ve beslenmeden yaşayabilirler. Bu sırada kalpleri sanki durmuş gibi oldukça yavaş atar.

Böcekler: Kışın böcekler çok fazla görünmez. Bunun en önemli nedeni kışın böceklerin kış uykusuna yatıyor olmalıdır. Bazı böcek türleri kışın kış uykusuna yatarak yazın tekrar uyanırlar.

Kurbağalar: Soğuk iklimlerde yaşayan bazı kurbağalar kış uykusuna yatabiliyor. Bu nedenle kurbağaların kış uykusuna yatma durumları iklim şartlarına göre değişkenlik gösteriyor.

Yılanlar: Yazın çayırlık alanlarda yılanlar fazlaca görülür. Hatta güneşli havalarda bolca güneşlenirler. Yılanlar sıcak havaları çok sever. Soğuk iklim şartlarından hoşlanmayan yılanlar kışı, toprağın altında kış uykusuna yatarak geçirirler.

Kaplumbağalar: Kaplumbağaların da birçoğu kış uykusuna yatmaktadır. Hatta evde beslenen su kaplumbağaları da bu grubun içerisinde yer almaktadır. Hatta birçok kişinin evde beslediği su kaplumbağasını kışın öldü diye gömdüğü bilinmektedir. Bu yüzden kaplumbağa besleyenlerin, kış uykusu durumuna dikkat etmeleri gerekir.

Yarasalar: Yarasalar karanlık alanları ve serin yerleri severler. Soğuk kış mevsiminde mağaralarda veya soğuk harabelerde uykuya yatarlar.

Kemirgenler: Birçok kemirgen hayvan kış uykusuna yatar.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.