iyimi boyle bilgi sitesi

Kedinize Bu Yiyecekleri Sakın Yedirmeyin

Güncel Bilgiler 24 Mayıs 2017
Kedinize Bu Yiyecekleri Sakın Yedirmeyin

Evdeki sevimli dostlarımızı beslerken genellikle kedilere ne yedirebiliriz diye araştırırız. Onlar için birçok mama çeşidini deneriz. Peki hiç ne yedirmemiz konusunda araştırma yaptınız mı? Yapmadıysanız bu yazıyı okumakla yaptınız. Bazı yiyecekler kedinizin hasta olmasına hatta zehirlenmesine bile neden olabilir. Bu nedenle bu konuda dikkatli olmamız gerekiyor. Aşağıda 4 tanesinden bahsettiğimiz yiyecekleri kedinize verdiyseniz ve hasta olduğunu düşünüyorsanız kedinizi uzman bir veterinere götürmeniz gerekebilir.

Kedinizde Hastalanmaya ve Zehirlenmeye Sebep Olabilecek Besinler

1- Kediniz kuru veya yaş üzüm yediğinde böbrekleri iflas edebilir. Kuru üzüm ya da yaş üzüm fark etmez, kediniz üzüm yediğinde bu onun için ölümcül olabilir.

2- Zambak ve bazı ev bitki türleri: Evinizde saksı bitkileri büyütüyorsanız özellikle zambak için çok dikkatli olmanız gerekiyor. Kediler karın ağrısı yaşadıklarında ot yeme istediği duyarlar.Evinizde beslediğiniz çiçekleri kediniz ot zannedip yiyebilir. Evde özellikle zambak bulunduruyorsanız kedinizin erişemeyeceği yerlerde bulundurmanız gerekiyor. Zambak, sümbül ve nergis gibi çiçekler kedinizin böbreklerini iflas ettirebilir.

3- Soğan ve sarımsak: İnsanlar için son derece faydalı olan soğan, kediler içinde o derece zararlı olabiliyor. Soğanı genellikle balkonda sepetlerde veya mutfak içerisinde açıkta olan raflarda saklarız. Ancak evde kedi besliyorsanız soğanları ve sarımsakları kedinizin ulaşamayacağı yerlerde muhafaza etmeniz gerekir. Kedinizin soğan veya sarımsak yediğinde, görülen ilk belirtileri arasında nefessiz kalma iştah kaybı ve ishal vardır.

4- Çikolata: Çikolata insanları mutlu edebilir ama kedileri pek mutlu ettiği söylenemez. Çikolata Teobromin içerdiğinden kediniz için adeta bir zehir kaynağıdır. Kediniz fazla miktarda çikolata tüketirse zehirlenip ölebilir. Kediye vermemeniz gerekenlerin başında çikolata ve çikolatalı besinler vardır. Eğer kediniz çikolata yediyse olumsuz belirtiler en az 24 saat içerisinde kendini gösterir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.