Uno Nasıl Oynanır

Güncel Bilgiler 21 Temmuz 2015

En az 2 oyuncu, en çok 10 oyuncu ile oynanabilen eğlenceli bir kağıt oyunudur. Uno oyununda şansın önemi kadar zeka da önemlidir. Kağıtları iyi takip etmelisiniz ve elinizdeki tüm kağıtları herkesten önce bitirmelisiniz. Uno oyunu yediden seksene tüm yaş grubuna hitap eden bir oyundur. Oyunun en büyük amacı elindeki kartları ilk bitiren oyuncu olmaktır. Oyunun kartları özeldir, bu normal iskambil kağıtları ile oynanamaz.

Uno oyunu biraz pis yedili oyununa benzer. Aynı pis yedili gibi elindeki kağıdı ilk bitiren kazanır. Fark olarak puanlama sistemi biraz farklı. Oyunu bitirdiğinizde, insanların ellerindeki kartların toplamı sizin hanenize yazılıyor. Pis Yedili oyununda amaç en az puanı almak iken Uno oyununda amaç mümkün olan en yüksek puan almaktır. Oyunda toplam 500 puanı geçen kazanır. 2 tür renk değiştirme kartı var, biri sadece renk değiştiriyor öteki hem renk değiştiriyor hemde kart çektiriyor bir sonraki arkadaşa.

Uno Oyunu Kurarları

– Arkadaşlardan biri uno kağıtlarını tek tek dağıtır. Her oyuncuda toplam 7 kart olması gerekir. Tüm oyuncular oyuna 7 kart ile başlar.

– Herkese 7 kağıt dağıtıldıktan sonra geriye kalan kartlar ise üstü kapalı bir şekilde masanın ortasına bırakılır. Bu desteden bir kağıt açarak yere konur. Oyuna ilk başlayan bu karta göre oynamak zorundadır. Yerdeki deste sizlerin kabusu olacaktır. Kağıt çekecek arkadaşlar bu desteden çekecekler.

– Oyun genellikle dağıtıcının solundaki oyuncuyla başlar. Örneğin, yerdeki kartı mavi bir 8’li ise, istediği 8’liyi veya mavi kartı oynayabilir. Aynı zamanda uygun olan hareket kartları veya yabani kartlardan biriyle de oynayabilir. Oynayamaz veya elindeki kartı kullanmamaya karar verirse, kura destesinden bir kart çeker. Oyuncu bu kartı ne zaman kullanacağına kendisi karar verebilir. Elinizde atabileceğiniz bir kart olsa dahi atmak zorunda değilsiniz.

Yerdeki kartın renginden devam etmek zorundasınız. Örneğin yerde mavi 5 varsa, siz ya mavi bir renkteki kağıdı yada farklı bir renkte herhangi bir 5’liyi atabilirsiniz. Yani ya renk tutacak yada rakam tutacak.

Elinde son bir kağıt kalan oyuncu Uno diyerek elinde tek bir kağıt olduğunu bildirmek zorundadır. Eğer bildirmeyi unutursa ceza olarak yerdeki desteden 1 tane kağıt çekmek zorundadır.

Uno Kağıtlarının Özellikleri

+2 Uno Kağıdı: Bir sonraki arkadaşa yerden 2 kart çektirir. Eğer bir sonraki arkadaşta +2 varsa bir sonraki arkadaş  yerdeki desteden 4 kart çeker, eğer o arkadaşta da +2 varsa bir sonraki arkadaşa kabus yaşatarak 6 kart çektirebilirsiniz. Bu böyle gider elinde +2 olmayan tüm biriken cezaları bir güzel yerdeki desteden çeker. Ayrıca +2 kartını son atan arkadaş dilediği bir renge oyunu çevirebilir.

+4 Uno Kağıdı: Yukarıdaki +2 kartındaki tüm kurarlar bu kart içinde geçerlidir. Bu kartın tek farkı ise 2 kart çekmek yerine 4 kart çekmektir. Yine +2 kartında olduğu gibi son +4 kağıdı atan arkadaş yerdeki kart rengini dilediği kart rengine çevirebilir.

>< Uno Kağıdı: Sağ ve sol yöne ok işareti olan kartın özelliği ise oyunun yönünü ters yöne değiştirmesidir.Bildiğiniz üzere birçok kağıt oyununda oyunun yönü saat yönünde ilerler. Uno oyunu da saat yönünde oynanır. Ama yön kartları sayesinde oyunun yönünü dilediğiniz gibi tersine döndürebilirsiniz. Örneğin siz B oyuncusunuz, sizden sonraki C oyuncusu; ama siz yön kartını yere attığınız anda oyun C oyuncusu yerine A oyuncusuna geçer.

/O/Sen Bekle Uno Kağıdı: Bu kartı attığınızda bir sonraki oyuncu yerine o oyuncudan sonraki oyunu oynar. Yani sizden sonraki oynayamaz.

Renk Değiştirme Uno Kağıdı: Sadece renk değiştiren kağıttır. Üzerinde 4 ayrı renk seçeneği resmi olan kağıdı yere attığınızda oyunun rengini dilediğiniz renge çevirebilirsiniz.

Not: Yeni uno kartlarında yeni kartlar eklenmiş.

1- El değiştir kartı (kartta kart tutan iki el resmi var ) : kartı oynayıp elindeki kartları istediğin birinin kartları ile değiştirebiliyorsun ve devam edecek rengi söyluyorsun
2- İçi boş kağıt ( 3 adet var ):  Hayal gücünize bağlı olarak istediğiniz olayı yazabiliyorsun örnek olarak biz birine bir önce oynayan +4 çeksin yazdık.

Uno Kartları Puanı Nasıl Hesaplanır

Sıradan üzerinde rakamlar bulunan kartların puanı kendi sayı değeridir. Örneğin elinizde 2 ve 5 kaldıysa puanınız 7 olarak yazılır.

Hareket kartları dediğimiz yön değiştiren kart ile bir sonraki arkadaşı oynatmayıp o arkadaştan sonrakine oyunu atlatan kartımızın puan değeri 20‘dir

Yabani kartlar dediğimiz çektirme kartlarının puanı ise 50 puan değerindedir. Oyunda toplam 500puana ilk ulaşan oyuncu kazanır.

Yorumlar

Yazıya 38. yorum yapılmış.

Ali güzel 23 Ocak 2016

Uno kartı aldım ve içinden 2adet renk değiştirme kartı gibi bir kart çıktı ama için boş onların görevleri nedir

admin 23 Ocak 2016

merhaba ali, kartın üstünde 4 tane ana renk vardır. Bahsettiğin kart renk değiştirme kartıdır. Bu karta sahip olan oyuncu sırası geldiğinde kullanıp dilediği rengi seçebilir.

Mustafa kılıç 7 Temmuz 2016

Hangi karttan kaç tane var?

Onur baytemur 6 Ağustos 2016

Oyuna +2 ile başlayabilir miyiz ?

esma 13 Ağustos 2016

merhaba ben daha yeni aldımve içinden 2 tane mor bir kart çıktı ve içide boştu bu kartın anlamını öğrenebilirmiyim?

onur atlay 1 Kasım 2016

admin bilgileri güncellemeni isterim artık destede yeni kartlar var
1- el değiştir kartı (kartta kart tutan iki el resmi var ) = kartı oynayıp elindeki kartları istediğin birinin kartları ile değiştirebiliyorsun ve devam edecek rengi soyluyorsun
2- içi boş kağıt ( 3 adet var ) hayal gücüne bağlı olarak istediğin olayı yazabiliyorsun örnek olarak biz birine bir önce oynayan +4 çeksin yazdık

Merve tüfekçi 3 Mart 2017

Karsı taraf +4 attığı zaman sıradaki oyuncu veya diğer oyunculardan biri yeniden +4 atarsa karşı taraf +8 kart çeker.

Hamit Can Dinç 11 Temmuz 2017

Hem kartlarını bitiren kazanıyo hem de ilk 500 puana ulaşan bu çelişkili değil mi ya ben bütün ellerede kartlarımı bitirip 0 puanda kalırsam o zaman kaybetmiş mi oluyorum?

admin 11 Temmuz 2017

Merhaba Hamit. Kartları bitiren kazanır. Rakibin elinde kalan kartların puanı kazananın hanesine yazılır. Hanenize yazılan puanlar 500 e geldiğinde oyunu kazanırsınız.

Yusuf Utku 11 Ağustos 2017

Uno demeyi unuttuğumuzda +2 kart cekmeliyiz

Mustafa Can TEMEL 4 Eylül 2017

Oyunu oynarken bizden önceki +2 attı, sıra bizde iken üzerinene +2 atabiliriz. Peki +4 atabilir miyiz? Bir de tam tersi olursa, yani +4 üzerine +2 atatabilir miyiz?

admin 4 Eylül 2017

Merhaba Mustafa, sizden önceki oyuncu +2 attıysa sizde +2 varsa atabilirsiniz ama +2 nin üzerine +4 atamazsınız. +4 ün üzerine de +2 atamazsınız.

Yavuz Saraç 5 Eylül 2017

2 tane 8 im vardı attım uno dedim diğerini de attım öyle bir kombo yok dedi varmı yokmu

admin 6 Eylül 2017

Aynı renkten örneğin 2 tane sarı 8 iniz varsa, ikisini beraber atabilirsiniz.

şenel can 5 Eylül 2017

merhaba, yeni uno kartı aldık oynamayı hıc bilmiyoruz.ama kartların açıklamalarında 4 farklı renk seçeneği olduğu yazıyor. kutunun içinde ise sadece yeşil ve mavi kart cıktı. yeni kartlar bu sekılde mi.yoksa bıze mi denk geldi. oyunu oynamayı bilmiyorken bu durumda ne yapmalıyız.
Not: kartı degıstırın demeyın cunkı arıfe gunu aldık bayramın 2.gunu başka sehıre gıttık.

admin 5 Eylül 2017

Merhaba, uno kartları genelde yeşil, sarı, kırmızı ve mavi olmak üzere 4 renk olur. Sizdeki başka bir versiyon mu acaba.

Yusuf Sarıkaya 23 Eylül 2017

+4 kartına nasıl başarılı itiraz ederiz

Admin 25 Kasım 2017

Peş peşe +4 atılabilirmi

Gülnisa 24 Aralık 2017

Ya mesela 2 sayısından sende aynı veya farklı renkte var sen bu iki kartı aynı anda kombo diyip atabiliyormusun ya merak ettim bilgiye ulaşamadım da bilen varsa acil yazabilir mi

Osman efe 7 Ocak 2018

Ben daha şimdi aldım oynamayı hiç bilmiyorum kabalama anlatırmısınız

Osman efe 7 Ocak 2018

Zahmet olmassa

ömer 21 Ocak 2018

İyi

ömer 21 Ocak 2018

+2 ne demek

Beyza Yelkensoy 4 Şubat 2018

Arkadaşlar, +2 üzerine renk değiştir atılır mı atılmaz mı? Ben atılmaz diyorum arkadaşlar atılır diyor. Acil cevap verir misiniz?

admin 4 Şubat 2018

Merhaba Beyza, oyununuz halen devam ediyor mu bilmiyorum ama renk değiştirme kartı herşeyin üstüne atılır.

Gülşah Özcan 11 Şubat 2018

El değiştirme kartında el değiştirmek zorundamıyız?
Oyun sonunda atarsak ne olur ?

Can ozcan guder 12 Şubat 2018

Merhba sen bekle kartından ve yön değiştir kartından sonra renk degistirebiliyomuyuz yoksa ayni renklemi devam etmemiz lazim bide hem o iki karttan birini atıp hemde yerdeki kartın renginde bir kart atabiliyomuyuz acil cevap simdiden saglun

Kayla 20 Şubat 2018

Uno oyunu zeka oyunu mu

Kayla 20 Şubat 2018

Cevabını alabilir miyim

Kayla 20 Şubat 2018

Please

Hakan BALLI 29 Mart 2018

Benden onceki oyuncu +4 atti ve uzerine yon değiştirme kagidini atti ve uzerine yon degistirme karttinin renginde bir kart atti.
1. si bu atilan kagitlar doğru mudur ?
2.si Eğer doğru ise + 4 u kim yemis oldu ve oyun sirasi kimde ?
3. su Eğer benim elimde de +4 varsa ben bu durumda atabikir miyim eger atabilirsem yon degistirme kağıdı ne ise yaramis oldu ?

Lutfen bilenler cevap versin. Tesekkür ederim.

admin 30 Mart 2018

Merhaba +4 kağıdıyla birlikte yön değiştirme kartı atılmaz. Sadece +4 kağıdı atabilir. Sizde +4 kağıdı varsa sizde atabilirsiniz ve sizden sonrakinde +4 kağıdı yoksa yerden 8 adet kağıt çeker.

Zerrin Üstün 1 Nisan 2018

Diyelim ki mavi 2 den elimde 2 adet var onları aynı anda atabiliyorum peki elimde aynı zamanda 2 tane mavi 4 olursa dördünü aynı anda atabiliyor muyum ?

admin 1 Nisan 2018

Merhaba Zerrin, aynı renk ve aynı rakam olursa yere 2 tane atabilirsiniz.

Mehmet emin 1 Nisan 2018

Son bir özel kart kaldı ve özel kart ama hazne bitti nolcak

POLATHAN YELYUDAN 10 Nisan 2018

Elimizdeki yabani veya hareket kartlarını kullanmak için renge dikkat ediyormuyuz yani mesela elimizde mavi +2 kart var bunu kullanmak için son atışan kartın mavi olması şart mı?

Mertcan ATEŞ 23 Nisan 2018

artı 4 uno kartı atıldıktan sonra mesela renk sarı denilirse mavi artı 2 kartı atılabilir mi

admin 23 Nisan 2018

Merhaba Mertcan. Kullanılamaz.