Oksijen Satürasyonu Nedir

Sağlık 10 Şubat 2016

Oksijen satürasyonu (kandaki oksijen doygunluğu), oksijen doygunluğuna ulaşmış hemoglobin miktarı demektir ve Oksijen satürasyonu seviyesi sağlıklı bir insanda %95 ile %100 arasındadır. Oksijen doygunluğu düzeyleri hastaya takılan bir cihaz aracılığıyla tıp uzmanları tarafından tespit edilebilir. Oksijen satürasyonunu ölçen bu cihaza Pulse oksimetre denir ve pulse oksimetre cihazları, Beer-Lambert yasasına göre çalışmaktadır. Oksimetre, 660-940 nm dalga boyunda olan ışığın absorbsiyonu ilkesine göre kanın oksijene doygunluğunu ölçer. Ölçüm için hastanın başına, kulak memesine, parmak ucuna ya da ayak parmaklarına ışıklı bir sensör yerleştirilir. Bu sensör sayesinde kandaki oksijen miktarı hakkında bilgi edinilir.

Düşük Satürasyon Nedir?

Oksijen seviyesinin %90’ın altına düşmesi genellikle anormal bir durumdur ve bu nedenle endişeye sebep olur. Oksijen doygunluk seviyesindeki azalış desatürasyon olarak isimlendirilir. Düşük satürasyonun birçok sebebi vardır.
Kanınızdaki oksijen seviyesi fazla düştüğünde nefes darlığı ortaya çıkar. Bu durum hipoksemi denilen bir soruna sebep olur.

Düşük Oksijen Satürasyonunun Nedenleri

1- Hava Kanalı Tıkanıklığı: Kişinin solunum yollarının kısmen ya da tamamen tıkanmasından kaynaklanır. Bu tıkanma, yabancı bir maddenin kanalları tıkaması, alerjik reaksiyon, enfeksiyon, anatomik bozukluk ya da travma sebebiyle ortaya çıkıyor olabilir. Uyku apnesi sebebiyle kandaki oksijen seviyesi düşebilir. Uyku sırasında nefes periyodik olarak durur ve tekrar başlar. Kişi kısa süreliğine nefes almayı kestiğinden vücuda daha az oksijen alınır ve kanda oksijen satürasyonu azalır. Koah Hastalığı (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) da düşük satürasyona sebep olabilir.

2- İnce Hava: Yüksek rakımda(genelde 3000 metrenin üzeri) kişinin kan satürasyonunda düşüş olabilir.

3- Anemi: Bireyin kanında dokulara yeterli oksijeni taşıyacak alyuvarın olmamasından kaynaklanan medikal bir durumdur. Bu durum kanda oksijen seviyesinin düşmesine ve kişinin kendini yorgun hissetmesine neden olur.

4- Amfizem: Ciğerlerdeki hava keseciklerinin sistematik şekilde yok olup, bu keselerdeki oksijen ve karbondioksit değişimin zorlaşması durumudur. Bu durumlarda kandaki oksijen satürasyon seviyesinde azalma görülür.

5- Akut Solunum Sıkıntısı Sendromu: Ciğerlerdeki esnek hava kesecikleri olan alveollerde sıvı birikmesi olduğunda meydana gelen bir sendromdur. Bu sıvı birikmesi kandaki oksijen seviyesinde azalmaya neden olur.

6- Anestezik ve uyuşturucu ilaçlar: Anestezik bazı ilaçlar ve uyuşturucular kandaki oksijen satürasyonu düzeyinde azalmaya neden olur.

Düşük Oksijen Satürasyonu Belirtileri

Düşük oksijen satürasyonuna eşlik edebilecek bazı belirtiler vardır ve şu şekildedir:

1- Nefes Darlığı: Bu, düşük oksijen satürasyonunun karakteristik ve genel belirtisidir. Çoğunlukla aniden gerçekleşir, yoğun ve baskılı olur. Kişi solunumunun kendisine yetmediğini hisseder.

2- Siyanoz: Bu büyük ihtimalle oksijen doygunluğundaki düşüşün en bilinen ve ayırt edici belirtisidir. Siyanoz vücuttaki derinin ya da mukoza zarlarının mavimsi bir renge dönüşmesi anlamına gelen fiziksel bir belirtidir. Vücut dokusuna daha az oksijenin ulaşması sebebiyle oluşur. Bu mavimsi renk el ve ayak tırnak yatakları yanı sıra dudak ve dil üzerinde daha belirgindir.

3- Aşırı Yorgunluk ve Halsizlik Hissi: Enerjinin tamamen tükendiğini hissetme şeklinde gerçekleşir. Kişi çoğunlukla günlük aktivitelerini gerçekleştirmek yerine yatakta kalmayı tercih eder.

4- Zihin Bulanıklığı: Satürasyonu düşük olan kişi zihinsel karışıklık ve el becerilerinde azalma durumu yaşayacaktır. Kanda oksijen azlığı olduğundan beyne ulaşan kanda da daha az oksijen mevcut olacak ve bu nedenle zihinsel yavaşlamalar olacaktır.

5- Baş Ağrısı: Kanda oksijen doygunluğunun düşmesi şiddetli baş ağrılarına neden olabilir.

Yorumlar

Yazıya 122. yorum yapılmış.

1 2
Filiz 30 Mart 2017

Mrb hocam annemde hic nefes sorunu olmazdi.bu sene iki defa nefesim sanki sikisiyr dedi.bi kac defa goturduk bisry cikmadi saturasyonu dusuk 40 lara kdr dusmustu.bi suru tahlil rontgen cekildi yine bisry cikmadi.en sonunda pulmoner den suphelniyrz dedi.snra baska yerelre sevk edildi goturdk orda pek bisey cikmadi damarlarda tikaniklik yok akciger tansiyonuna bakildi obez oldugu icin cok sikistirinca az bisey cikiyr ama annem iyi nefes orani cok duamedikce.bazen gun boyu oksijn baglamiyrz oksijeni 92 lerde bazen oksijenli buharli 85 86 89 lard olur genelde.uykudaykn 80 lere bazen 78 lere duauyr.acaba pulmoner var mi annemde.

admin 30 Mart 2017

Merhaba, annenizin mutlaka kilo vermesi gerekiyor. 60 kilo civarına geldiğinde kardioloji yönünden daha iyi olacaktır. Mutlaka sağlıklı bir beslenme programıyla diyete başlamalıdır.

Seda nur 11 Eylül 2017

Merhaba hocam benim 1 yaşında kizim var sürekli hasta klippel feil sendromu dediler özafagus duplikasyon kisti var beyninde de nuroenterik kist vardi ameliyat oldu aldilar ama özafagus takı kisti alamadilar sürekli akciger enfeksiyonu geciriyo şimdi gastrostomi den besliyom sürekli hastanede yatan bi hasta hocam sıkıntılı yani önce oksijene ihtiyacı yoktu ama şimdi saturasyonlari direk 60 a kadar düşüyor hocam oksijen desteği veriyirum

admin 11 Eylül 2017

Merhaba, çocuk büyüdükçe bu sorunları hafifleyecektir. Azimle en iyi şekilde bakmaya devam edin. Biraz daha büyüdüğünde yemek borusundaki kisti de alırlar ve çocuk normal beslenmeye başlar. Sorunlarınız zamanla azalacaktır. Geçmiş olsun.

Seda nur 14 Eylül 2017

Sagolun yani daha önce oksijene ihtiyacı yoktu şimdi neden böyle oldu onu merak ediyorum siz ne doktorusunuz merak ettim ihs hocam elimden geleni yapıyorum hocam tek dileğim o kisti ordan almaları sagolun cevap yazdiginiz icin

Seda nur 15 Eylül 2017

Merhabalar kizim normalde oksijensiz 58 e kadar düşürüyor ve bizim oksijen tupumuz de ufak aynı gün bittiği içinde sürekli veremiyorum oksijen Koordinatör makinası almamız gerekiyor çoğu zaman oksijensiz kalıyo çok zararı oluyomu acaba çok endiseliyim

admin 15 Eylül 2017

Merhaba, oksijen saturasyonu 30 dakika 80 değerinin altında kalırsa, kan değerlerinde genel durumunda olumsuz etkiler yapmaya başlar. Saturasyon değeri 90 ın altına inmemelidir. Oksijen cihazını almanızda gerekir. Saturasyon düşüklüğünün sebebini çözmenizde gerekir.

inan konak 11 Ekim 2017

sayin hocam benim ben 26 yasinda erkegim.burnumda septum deviasyonu var bu kandaki oksijeni dusururmu dusururse anksiye yada depresyona acarmi hocam

admin 12 Ekim 2017

Merhaba, kandaki oksijen durumunun düşürüp düşürmediğini anlamak için, küçük bir pulse oksimetri cihazı alabilirsiniz ya da bir hastanede oksijen saturasyonunuzu öğrenebilirsiniz. Genellikle burundaki eğrilikler oksijen değerinde çok fazla düşüklük yapmaz.

Ecem 27 Ekim 2017

Hocam mrb.Kalp kapağı yetersizliği saturasyon düşmesine neden olur mu?

admin 27 Ekim 2017

Merhaba Ecem, Kalp kapakları ile ilgili sorunlarda kalp görevini tam olarak yapamıyorsa, saturasyon düşüklüğü görülebilir. En doğru kararı kardioloji doktorunuz verecektir.

Mguzel 17 Kasım 2017

Kapak amilati sonrasi starasuon ne zan norme doner

Samet Aksu 6 Aralık 2017

Merhaba hocam 30 haftalık 1420 gram kızım oldu ciğerleri gelişmemiş ve röntgenleri iyi değil diyor doktor entübe bebeğimiz in satürasyon değeri 75 85 arası böyle devam etmesi halinde ileride kalıcı hastalığı ourmu.teşekkür ederim

admin 6 Aralık 2017

Merhaba Samet, 24 haftalık doğan ve 500gr ağırlığında olan bebekler bile zamanla akciğer gelişimini tamamlayıp iyileşiyor. Size tavsiyemiz bu dönemde anne sütünü almasını sağlamanız. Haftalık ziyaretlerinizde bebeğinize moral verin ve onu destekleyin. Bebekler çok güçlüdür, bu zor dönemi atlatacaktır. Prematüre yoğun bakımda iyi bir bakım ve tedavi süreci sonrasında tamamen iyileşecektir. Saturasyon değerleri entübeyken 90’nın altına inmesin yeter. Bu değerleri zaten doktorlarınız en iyi şekilde ayarlayacaktır. Çocuğunuz taburcu olduğunda ve iyileştiğinde bizi de bilgilendirirseniz seviniriz. Geçmiş olsun.

Serkan 12 Aralık 2017

Merhaba hocam bende uyku apnesi var. Apne indeksi 17.5 oksijen satudasyonum 80 yazıyordu hastanedeki ölçümde aldığım kurul raporunda da oksijen saturasyonum minumum %46 yazıyordu bu değerler çok mu düşük. Bana ne gibi bir zararı olabilir. Teşekkürler

admin 13 Aralık 2017

Merhaba Serkan saturasyon değeri olarak 90 değerinin altı istenmez. Size tavsiyemiz uyku apnesi sorunuzu tedavi ettirmenizdir. Geçmiş olsun. Fazla kilolarınız varsa verin tedaviye katkı sağlar.

Sultan karacalar 8 Ocak 2018

Merhaba hocam benim annem koah hastasi size bir sorum olacak makinayi taktigi sürece 80 85 ten yukari çikmiyor oksijeni çıkarıp lavabo ya gittiginde ise 57 /60 lara kadar düşüyor hastaneye gidelim diyorum gitmek istemiyo sizce neden

admin 8 Ocak 2018

Merhaba, Koah hastalarında oksijen saturasyon düşüklüğü görülür. Ciddi bir koah hastası olduğu görülüyor. Mutlaka uygun tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Bir üniversite hastanesinde tedavi olmanızı öneririz.

Ünal 20 Ocak 2018

Merhaba hocam. Oğlum down sendromlu ve pnomoni geçirdi 15 gün hastanede yattık. Daha sonra taburcu olduk evdeki yetişkin oksimetre ile ölçümlerde saturasyon uyku halinde 75 85 arası oluyor. Bunun üzerine tekrardan doktora gittik . Kalpte sekundum asd var fakat önemli değil takip edelim dediler. Sonra göğüs hastalıklarına gittik bir dizi test istediler akciğerleri temiz, kan gazı normal geldi. Fakat oksimetre ile baktığımda halen 75 85 arası saturasyon. Organlarında kalici bir hasar oluşur diye endiseleniyorum

admin 20 Ocak 2018

Merhaba, bir acilde saturasyon ölcümü yaptırabilirsiniz. Parmaktan 2 dakikada ölçerler. Eğer acildeki değer 90 nın üzerinde çıkarsa endişe etmeyin. Geçmiş olsun.

Feray Ünal 25 Ocak 2018

merhaba..babam lenf kanseri..4.kür aldıktan sonra enfeksiyon kaptı ardından zatüre…2 ay önce entübe edildi…değerleri sürekli oynuyor tansiyon çıkıyor, enfeksiyon şekil değiştiriyor, oksijen seviyesi 65 lere düşüyor bazen yükseliyor…çaresisiz, yorumunuz nedir hocam?

Gülay S 28 Ocak 2018

Hocam merhaba, annemde ağır uyku apnesi çıktı. 2gun sonra cpap cihazı alacağız. Acaba kandaki oksijenin düşüp, karbondioksitin yükselmesi kan değerini düşürür mü? Hgb+demir

Bilge Esengin 3 Şubat 2018

Sayin hocam; Annem 81 yasinda iki defa yogun bakimda yatti.Ilki pnomoniden,digeri verilen ilaclardan dolayi bobrek yetmezli olustu ve yogun bakima alindi.Ikinci yogun bakimdan sonra hafiza silindi,yurumeyi unuttu yatalak oldu.2 yil oldu hafiza yerine geldi,ama zaman zaman biz cocuklarini dahi tanimiyor..Bu durumlardan sonra suan nefes darligi ve cevrede arada bir olmayan duman gorme ve dumandan dolayi bogaz yanmasi gelisti (olmayan dumani kendisi belirtiyor ve duman bogazimi yakiyor,o nedenle nefesim daraliyor diyor) bu durumlar yeni gelisti,goturduk Gogus hastaliklari dr.u tarafindan anneme astim ve KOAH teshisi konuldu.Nebulizator ve oksijen cihazi almamiz istendi.Nebulizator cihazini bir hafta oncesi kullandik.Oksijen cihazini 02.02.2018 de yeni aldik.Nebulizator de pulmicort ve ventolin kullaniyoruz,bogazda agri ve ses degisimi yapti.ILAC yan etkisi olabilir mi?buna ragmen nebulizator de hala bu ilaclari verelim mi?Oksijen cihazini da aldigimiz gun kullandik,ilk olcumde yani takmadan once oksijen 84 du.8 saat oksijen verdik,dinlenme arasinda olctuk oksijen 93-94 olmustu,uyuyamayan hastamiz uyumayada basladi,bu durum iyi mi kotumu?95-100 arasi normal deniyor,bu oran olasi ki 100 u gecerse yan etkisi ve zarari nedir?her gun verelim mi,yoksa oksijen dusuncemi verelim?8 saat verip yarim saat dinlendirmemiz soylenmisti,yeni teshis konulmus bir hastaya ve oksijen miktari 95-100 arasi olursa,takmak veya takmamak bir sakinca olustururmu?normali ilk zamanlar da kac gun boyle devam edelim,Sonrasi uygulama nasil olmali?Yorumunuz biz ve hastamiz icin degerli hocam..Saygilarimla.

admin 3 Şubat 2018

Merhaba Bilge, geçmiş olsun. oksijen saturasyonu 0 ile 100 arası değerdir. Yani oksijen değeri 100 değerini asla geçmez. Bu yüzden saturasyon değeri 100 geçerse diye endişe etmeyin. Sağlıklı bireylerde sizde parmağınıza takıp bakabilirsiniz. Oksijen değeri 95 ile 100 arasıdır. Ne kadar oksijen alırsanız alın oksijen değeri 100 ün üzerine geçmez. Anneniz için oksijeni içiniz rahat bir şekilde kullanabilirsiniz. Doktorunuzun söylediği gibi sürekli oksijen verilmez arada oksijeni kapatabilirsiniz. Hatta 90 değerinin üstündeyken oksijen vermeseniz de olur. Odasını hergün düzenli olarak havalandırın. Güneşli havalarda güneşe çıksın ve bol bol d vitamıni almış olur. D vitamini akciğerler için oldukça faydalıdır. Mümkün olduğu kadar az ilaç kullanmanızı öneririz. Doktor kontrolünde mümkün olan en az ilaç kullanımı hastanızın tedavisi için önemlidir.

Zeynep 22 Şubat 2018

Mrb hocam benim çocuğum grip olmuş bi haftadır satürasyonu ölçüyoz 88 90 arası çıkıyo doktorlar düşük diyo buhar oksijen veriyoz düzelmedi bi türlü neden olabilir

Canan asil 24 Mart 2018

Merhaba hocam benim34 haftada doğan bebeğim var 25 gündür kuvezde beslenirken saturasyon düşüyor bu ne zaman gecer

admin 24 Mart 2018

Merhaba, bebek büyüdükçe bu sorununuz düzelecektir. Geçmiş olsun.

ipek er 19 Nisan 2018

Mrb hocam, benim sikayetim oksijeni az alma (85-90) arasi oluyo genelde akciger röntgenim temiz kansizlik yok tiroid bakildi sonuclar temiz. kardioloji ye gittim kalp atisim hizli hocam (113) bazan daha yüksek bazan düsük. Piskolojik destek aldim anti depressan kullandim birtürlü gecmiyo. Arada uyku-apnesi geciriyorum doktorlar stressten kaynaklaniyo olabilir diyo suandaki tek sikinti oksijeni yeterince alamamam hocam. Son olarak koronik polyartrit teshisi konuldu carpintim ve nefesimi düzgün alip vermememde bi etkeni varmidir acaba hocam ? saygilarimla

admin 19 Nisan 2018

Merhaba, fazla kilolarınız varsa vermeniz yararlı olacaktır. Spor yaparak kardio eksersizleri yaparak kalbinizi güçlendirebilirsiniz. Size tavsiyemiz bol bol spor yapmanız ve fazla kilolarınızı vermeniz. Mutlaka olumlu sonuçları olacaktır. Geçmiş olsun.