Oksijen Satürasyonu Nedir

Sağlık 10 Şubat 2016

Oksijen satürasyonu (kandaki oksijen doygunluğu), oksijen doygunluğuna ulaşmış hemoglobin miktarı demektir ve Oksijen satürasyonu seviyesi sağlıklı bir insanda %95 ile %100 arasındadır. Oksijen doygunluğu düzeyleri hastaya takılan bir cihaz aracılığıyla tıp uzmanları tarafından tespit edilebilir. Oksijen satürasyonunu ölçen bu cihaza Pulse oksimetre denir ve pulse oksimetre cihazları, Beer-Lambert yasasına göre çalışmaktadır. Oksimetre, 660-940 nm dalga boyunda olan ışığın absorbsiyonu ilkesine göre kanın oksijene doygunluğunu ölçer. Ölçüm için hastanın başına, kulak memesine, parmak ucuna ya da ayak parmaklarına ışıklı bir sensör yerleştirilir. Bu sensör sayesinde kandaki oksijen miktarı hakkında bilgi edinilir.

Düşük Satürasyon Nedir?

Oksijen seviyesinin %90’ın altına düşmesi genellikle anormal bir durumdur ve bu nedenle endişeye sebep olur. Oksijen doygunluk seviyesindeki azalış desatürasyon olarak isimlendirilir. Düşük satürasyonun birçok sebebi vardır.
Kanınızdaki oksijen seviyesi fazla düştüğünde nefes darlığı ortaya çıkar. Bu durum hipoksemi denilen bir soruna sebep olur.

Düşük Oksijen Satürasyonunun Nedenleri

1- Hava Kanalı Tıkanıklığı: Kişinin solunum yollarının kısmen ya da tamamen tıkanmasından kaynaklanır. Bu tıkanma, yabancı bir maddenin kanalları tıkaması, alerjik reaksiyon, enfeksiyon, anatomik bozukluk ya da travma sebebiyle ortaya çıkıyor olabilir. Uyku apnesi sebebiyle kandaki oksijen seviyesi düşebilir. Uyku sırasında nefes periyodik olarak durur ve tekrar başlar. Kişi kısa süreliğine nefes almayı kestiğinden vücuda daha az oksijen alınır ve kanda oksijen satürasyonu azalır. Koah Hastalığı (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) da düşük satürasyona sebep olabilir.

2- İnce Hava: Yüksek rakımda(genelde 3000 metrenin üzeri) kişinin kan satürasyonunda düşüş olabilir.

3- Anemi: Bireyin kanında dokulara yeterli oksijeni taşıyacak alyuvarın olmamasından kaynaklanan medikal bir durumdur. Bu durum kanda oksijen seviyesinin düşmesine ve kişinin kendini yorgun hissetmesine neden olur.

4- Amfizem: Ciğerlerdeki hava keseciklerinin sistematik şekilde yok olup, bu keselerdeki oksijen ve karbondioksit değişimin zorlaşması durumudur. Bu durumlarda kandaki oksijen satürasyon seviyesinde azalma görülür.

5- Akut Solunum Sıkıntısı Sendromu: Ciğerlerdeki esnek hava kesecikleri olan alveollerde sıvı birikmesi olduğunda meydana gelen bir sendromdur. Bu sıvı birikmesi kandaki oksijen seviyesinde azalmaya neden olur.

6- Anestezik ve uyuşturucu ilaçlar: Anestezik bazı ilaçlar ve uyuşturucular kandaki oksijen satürasyonu düzeyinde azalmaya neden olur.

Düşük Oksijen Satürasyonu Belirtileri

Düşük oksijen satürasyonuna eşlik edebilecek bazı belirtiler vardır ve şu şekildedir:

1- Nefes Darlığı: Bu, düşük oksijen satürasyonunun karakteristik ve genel belirtisidir. Çoğunlukla aniden gerçekleşir, yoğun ve baskılı olur. Kişi solunumunun kendisine yetmediğini hisseder.

2- Siyanoz: Bu büyük ihtimalle oksijen doygunluğundaki düşüşün en bilinen ve ayırt edici belirtisidir. Siyanoz vücuttaki derinin ya da mukoza zarlarının mavimsi bir renge dönüşmesi anlamına gelen fiziksel bir belirtidir. Vücut dokusuna daha az oksijenin ulaşması sebebiyle oluşur. Bu mavimsi renk el ve ayak tırnak yatakları yanı sıra dudak ve dil üzerinde daha belirgindir.

3- Aşırı Yorgunluk ve Halsizlik Hissi: Enerjinin tamamen tükendiğini hissetme şeklinde gerçekleşir. Kişi çoğunlukla günlük aktivitelerini gerçekleştirmek yerine yatakta kalmayı tercih eder.

4- Zihin Bulanıklığı: Satürasyonu düşük olan kişi zihinsel karışıklık ve el becerilerinde azalma durumu yaşayacaktır. Kanda oksijen azlığı olduğundan beyne ulaşan kanda da daha az oksijen mevcut olacak ve bu nedenle zihinsel yavaşlamalar olacaktır.

5- Baş Ağrısı: Kanda oksijen doygunluğunun düşmesi şiddetli baş ağrılarına neden olabilir.

Yorumlar

Yazıya 104. yorum yapılmış.

1 2
Filiz 30 Mart 2017

Mrb hocam annemde hic nefes sorunu olmazdi.bu sene iki defa nefesim sanki sikisiyr dedi.bi kac defa goturduk bisry cikmadi saturasyonu dusuk 40 lara kdr dusmustu.bi suru tahlil rontgen cekildi yine bisry cikmadi.en sonunda pulmoner den suphelniyrz dedi.snra baska yerelre sevk edildi goturdk orda pek bisey cikmadi damarlarda tikaniklik yok akciger tansiyonuna bakildi obez oldugu icin cok sikistirinca az bisey cikiyr ama annem iyi nefes orani cok duamedikce.bazen gun boyu oksijn baglamiyrz oksijeni 92 lerde bazen oksijenli buharli 85 86 89 lard olur genelde.uykudaykn 80 lere bazen 78 lere duauyr.acaba pulmoner var mi annemde.

admin 30 Mart 2017

Merhaba, annenizin mutlaka kilo vermesi gerekiyor. 60 kilo civarına geldiğinde kardioloji yönünden daha iyi olacaktır. Mutlaka sağlıklı bir beslenme programıyla diyete başlamalıdır.

Seda nur 11 Eylül 2017

Merhaba hocam benim 1 yaşında kizim var sürekli hasta klippel feil sendromu dediler özafagus duplikasyon kisti var beyninde de nuroenterik kist vardi ameliyat oldu aldilar ama özafagus takı kisti alamadilar sürekli akciger enfeksiyonu geciriyo şimdi gastrostomi den besliyom sürekli hastanede yatan bi hasta hocam sıkıntılı yani önce oksijene ihtiyacı yoktu ama şimdi saturasyonlari direk 60 a kadar düşüyor hocam oksijen desteği veriyirum

admin 11 Eylül 2017

Merhaba, çocuk büyüdükçe bu sorunları hafifleyecektir. Azimle en iyi şekilde bakmaya devam edin. Biraz daha büyüdüğünde yemek borusundaki kisti de alırlar ve çocuk normal beslenmeye başlar. Sorunlarınız zamanla azalacaktır. Geçmiş olsun.

Seda nur 14 Eylül 2017

Sagolun yani daha önce oksijene ihtiyacı yoktu şimdi neden böyle oldu onu merak ediyorum siz ne doktorusunuz merak ettim ihs hocam elimden geleni yapıyorum hocam tek dileğim o kisti ordan almaları sagolun cevap yazdiginiz icin

Seda nur 15 Eylül 2017

Merhabalar kizim normalde oksijensiz 58 e kadar düşürüyor ve bizim oksijen tupumuz de ufak aynı gün bittiği içinde sürekli veremiyorum oksijen Koordinatör makinası almamız gerekiyor çoğu zaman oksijensiz kalıyo çok zararı oluyomu acaba çok endiseliyim

admin 15 Eylül 2017

Merhaba, oksijen saturasyonu 30 dakika 80 değerinin altında kalırsa, kan değerlerinde genel durumunda olumsuz etkiler yapmaya başlar. Saturasyon değeri 90 ın altına inmemelidir. Oksijen cihazını almanızda gerekir. Saturasyon düşüklüğünün sebebini çözmenizde gerekir.

inan konak 11 Ekim 2017

sayin hocam benim ben 26 yasinda erkegim.burnumda septum deviasyonu var bu kandaki oksijeni dusururmu dusururse anksiye yada depresyona acarmi hocam

admin 12 Ekim 2017

Merhaba, kandaki oksijen durumunun düşürüp düşürmediğini anlamak için, küçük bir pulse oksimetri cihazı alabilirsiniz ya da bir hastanede oksijen saturasyonunuzu öğrenebilirsiniz. Genellikle burundaki eğrilikler oksijen değerinde çok fazla düşüklük yapmaz.

Ecem 27 Ekim 2017

Hocam mrb.Kalp kapağı yetersizliği saturasyon düşmesine neden olur mu?

admin 27 Ekim 2017

Merhaba Ecem, Kalp kapakları ile ilgili sorunlarda kalp görevini tam olarak yapamıyorsa, saturasyon düşüklüğü görülebilir. En doğru kararı kardioloji doktorunuz verecektir.