Oksijen Satürasyonu Nedir

Sağlık 10 Şubat 2016

Oksijen satürasyonu (kandaki oksijen doygunluğu), oksijen doygunluğuna ulaşmış hemoglobin miktarı demektir ve Oksijen satürasyonu seviyesi sağlıklı bir insanda %95 ile %100 arasındadır. Oksijen doygunluğu düzeyleri hastaya takılan bir cihaz aracılığıyla tıp uzmanları tarafından tespit edilebilir. Oksijen satürasyonunu ölçen bu cihaza Pulse oksimetre denir ve pulse oksimetre cihazları, Beer-Lambert yasasına göre çalışmaktadır. Oksimetre, 660-940 nm dalga boyunda olan ışığın absorbsiyonu ilkesine göre kanın oksijene doygunluğunu ölçer. Ölçüm için hastanın başına, kulak memesine, parmak ucuna ya da ayak parmaklarına ışıklı bir sensör yerleştirilir. Bu sensör sayesinde kandaki oksijen miktarı hakkında bilgi edinilir.

Düşük Satürasyon Nedir?

Oksijen seviyesinin %90’ın altına düşmesi genellikle anormal bir durumdur ve bu nedenle endişeye sebep olur. Oksijen doygunluk seviyesindeki azalış desatürasyon olarak isimlendirilir. Düşük satürasyonun birçok sebebi vardır.
Kanınızdaki oksijen seviyesi fazla düştüğünde nefes darlığı ortaya çıkar. Bu durum hipoksemi denilen bir soruna sebep olur.

Düşük Oksijen Satürasyonunun Nedenleri

1- Hava Kanalı Tıkanıklığı: Kişinin solunum yollarının kısmen ya da tamamen tıkanmasından kaynaklanır. Bu tıkanma, yabancı bir maddenin kanalları tıkaması, alerjik reaksiyon, enfeksiyon, anatomik bozukluk ya da travma sebebiyle ortaya çıkıyor olabilir. Uyku apnesi sebebiyle kandaki oksijen seviyesi düşebilir. Uyku sırasında nefes periyodik olarak durur ve tekrar başlar. Kişi kısa süreliğine nefes almayı kestiğinden vücuda daha az oksijen alınır ve kanda oksijen satürasyonu azalır. Koah Hastalığı (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) da düşük satürasyona sebep olabilir.

2- İnce Hava: Yüksek rakımda(genelde 3000 metrenin üzeri) kişinin kan satürasyonunda düşüş olabilir.

3- Anemi: Bireyin kanında dokulara yeterli oksijeni taşıyacak alyuvarın olmamasından kaynaklanan medikal bir durumdur. Bu durum kanda oksijen seviyesinin düşmesine ve kişinin kendini yorgun hissetmesine neden olur.

4- Amfizem: Ciğerlerdeki hava keseciklerinin sistematik şekilde yok olup, bu keselerdeki oksijen ve karbondioksit değişimin zorlaşması durumudur. Bu durumlarda kandaki oksijen satürasyon seviyesinde azalma görülür.

5- Akut Solunum Sıkıntısı Sendromu: Ciğerlerdeki esnek hava kesecikleri olan alveollerde sıvı birikmesi olduğunda meydana gelen bir sendromdur. Bu sıvı birikmesi kandaki oksijen seviyesinde azalmaya neden olur.

6- Anestezik ve uyuşturucu ilaçlar: Anestezik bazı ilaçlar ve uyuşturucular kandaki oksijen satürasyonu düzeyinde azalmaya neden olur.

Düşük Oksijen Satürasyonu Belirtileri

Düşük oksijen satürasyonuna eşlik edebilecek bazı belirtiler vardır ve şu şekildedir:

1- Nefes Darlığı: Bu, düşük oksijen satürasyonunun karakteristik ve genel belirtisidir. Çoğunlukla aniden gerçekleşir, yoğun ve baskılı olur. Kişi solunumunun kendisine yetmediğini hisseder.

2- Siyanoz: Bu büyük ihtimalle oksijen doygunluğundaki düşüşün en bilinen ve ayırt edici belirtisidir. Siyanoz vücuttaki derinin ya da mukoza zarlarının mavimsi bir renge dönüşmesi anlamına gelen fiziksel bir belirtidir. Vücut dokusuna daha az oksijenin ulaşması sebebiyle oluşur. Bu mavimsi renk el ve ayak tırnak yatakları yanı sıra dudak ve dil üzerinde daha belirgindir.

3- Aşırı Yorgunluk ve Halsizlik Hissi: Enerjinin tamamen tükendiğini hissetme şeklinde gerçekleşir. Kişi çoğunlukla günlük aktivitelerini gerçekleştirmek yerine yatakta kalmayı tercih eder.

4- Zihin Bulanıklığı: Satürasyonu düşük olan kişi zihinsel karışıklık ve el becerilerinde azalma durumu yaşayacaktır. Kanda oksijen azlığı olduğundan beyne ulaşan kanda da daha az oksijen mevcut olacak ve bu nedenle zihinsel yavaşlamalar olacaktır.

5- Baş Ağrısı: Kanda oksijen doygunluğunun düşmesi şiddetli baş ağrılarına neden olabilir.

Yorumlar

Yazıya 40. yorum yapılmış.

ilhan şimşek 13 Temmuz 2016

satürasyon 51 benim tedavisi nasıldır tehlikelimi bu durum ?

admin 13 Temmuz 2016

kandaki saturasyon değeriniz 50 ise şuan hastanede tedavi altında yatıyor olmanız gerekir. Saturasyon değeri normalde 95-100 arası olmalıdır.

Hakan 25 Ağustos 2016

Babam koah hastası koah krizine girdi saturasyonu 80 e dustu 15 gün tedaviden sonra su an 90-92 seviyelerinde yakın mesafelere yurumesinde bir sakınca olurmu

admin 25 Ağustos 2016

Merhaba Hakan, geçmiş olsun 92 saturasyon değeri iyi bir değer. Yakın mesafelerde yürüyüş yapabilir. Yürüyüş parkuru ormanlık temiz ve açık bir alan olmalıdır. Yolda egzoz gazlarının olduğu yerlerden uzak olmalıdır. Kirli havadan bir süre daha uzakta kalmakta fayda var. Sigarasız bir ortamda çok önemlidir.

mesut gürler 13 Ekim 2016

Merhaba ,
Babam koah hastası yakın zamanda atak geçirdi 73e kadar düştüç şimdi tedavi altında 95e çıktığını gördüm.
Merak ettiğim Babam hastaneye tedaviye bağlı kalmadan normal bir yaşam sürerek bu değerleri koruyabilir mi ? Sürekli oksijen makinesine veya bpab gibi cihazları mı kullancak.Kullanmadan hayat kalitesini yükseltmenin bir yolu yok mu ? Yürüyüş yaparken kendi konduksiyonunu arttıtmak adına bazen kendini zorlasa bir sakıncası olurmu. ( 50 m bir dinlenmek yerine 80 m de dinlenmek gibi) Koah haricinde tansiyon şeker kalp vs bir sorunu yok.
Bir de ellerinde titreme başladı son 1 senedir. Bu saturasyona-koah a bağlı bir şey olabilir mi ?
Teşekkkür ederim.

admin 13 Ekim 2016

Merhaba mesut, saturasyon düşüklüğü tamamen koah ile ilgilidir. Babanız uzun süre sigara kullandı sanırım. Sigara, egzoz dumanları ve kirli hava koşullarından uzak durmalıdır. Yattığı oda her gün havalandırılmalıdır. Oksijene bağlı olmadan saturasyon değeriniz minumum 85 in altına inmedikçe oksijen kullanmaya ihtiyaç yoktur. Evinize bir pulse oksimetri cihazı alabilirsiniz. Arada bir bu cihaz ile saturasyonuzu görebilirsiniz. Uyurken ve hareket halindeyken değerlerinizi not alın. Dışarı çıktığında bu cihaz ile dışarıda da ölçüm yapabilirsiniz Buradaki değerleri de not alın. Yürüyüş dilediği kadar kendini zorlamadan yapabilir. Ellerdeki titremenin birçok sebebi olabilir .Troid hormaonları ile de ilgili olabilir. Geçmiş olsun.

Taner Toraman 23 Ekim 2016

Benm kızım 29 haftalık dogdu ıkı aydır hastanrde yatıyor iki degişik akciğer geliştırıcı ilac kullanıldu şu an organlarfa sıkıntı yok ama satrasyon _85 ile 95 arasnda gıdıp gelıyor doktor bır hafta sonra tabırcu edeck makıne ile bu dogru birşey mi

sdcn 24 Ekim 2016

Merhaba Taner Toraman, muhtemelen cafain sitrat gibi ilaçlar ile akciğer gelişimi sağlandı. Entübe mi yani makineye mi bağlı yoksa sadece oksijen maskesiyle oksijen mi veriliyor. Eğer bebek makine olmadan tek başına nefes alabiliyorsa oksijen tüpü eşliğinde doktorunuz uygun görürse eve çıkabilirsiniz. Ventilatör ile çıkmak için erken olabilir. En doğru kararı doktorunuz verecektir. Bebek büyüdükçe saturasyon değeriniz düzelecek ve oksijen ihtiyacınız azalacaktır. Bebeği enfeksiyonlara karşı korumanız önemli. Eve çıkarsanız size yeni tavsiyelerde bulunabiliriz. Geçmiş olsun.

Sinem tonguç 3 Kasım 2016

Benim annem koah hastası 10 gün yoğun bakım ünitesinde yattı 1 aya yakindir evde simdi bibap makinası ve oksijen makinası kullanıyoruz parmağına oksijen ölçer alır dediler aldık ama değerleri kaç olacak bilgi verir misiniz

admin 3 Kasım 2016

Merhaba Sinem, parmaktan oksijen ölçen cihazlara pulse oksimetri cihazı denir. Bu cihazlarda 2 değer vardır biri kalbin dakikada attığı nabız sayısı, diğeri ise kandaki oksijen değeridir. Kandaki oksijen saturasyonu 90-100 arası normal değerlerdir. Kandaki oksijenin bu değerler arasında olması beklenir. Burada oksijen değerinin 100 olması çok iyidir. 90 değerinin altı için ise oksijen ihtiyacı gerekli olabilir. Geçmiş olsun.

Efsane 6 Kasım 2016

Merhaba ben Azerbaycandan yaziyorum beni akrabam dogumdan 4,5saat sonra saturasyon dusuklugu yasadi 4gundur cihaza bagli yasiyor saturasyonu en fazla 96 ya kadar yukseldi su anda 91 iyi olma sansi ne kadar ve mumkunse tedavi yontemi tesekkurler.

süheyla yıldırım 7 Kasım 2016

Merhaba benim kan değerlerimde satürasyon 12.18 kağıtta düşük gösteriyo fakat doktor bişi demedi demirle dvitaminine ilaç verdi nasıl bi sonuç satürasyonum saygılarımla

admin 7 Kasım 2016

Merhaba Süheyle, saturasyon değerinizi yanlış biliyor olabilirsiniz ya da ölçüm hatası olabilir. Saturasyon değeri 95-100 olması gerekir. 12 gibi bir değer canlı bir vücutta görülemez. 12 gibi bir değer ile 3 dakika yaşarsınız en fazla.

muharremakardere 7 Kasım 2016

Merhaba ,babam 90 yaşında ileri sevye alzheimer hastası 15 önce bilinç kaybı ve yenmemeye başladı ,bu süre zarfında mümkün olduğunca besledik, eve doktor geldi iyi ,dedi ancak iki gün önce gece du durumunu begenmedim ve 112 yi aradım numune acil e aldılar, tansiyon monitörde yok alinamiyor, nabız 88 ,kan gazlar çok düşük ,serum verdiler idrar çıkışı çok az ,köyü renk ,şeker 140,,,böbrekler yeterli çalışmamış ,damardan adrenalin vermek sureti ile tansiyon 87,,,,57 lere kadar çıktı, ertesi günde yogun bakim da yer açılınca ,aldılar ,bir gün sonra ki son durumu,adrelanin vermeye devam ,,,tansiyon 80 ,,,,50 gibi nabız 100 gibi ,,,,monitörde oksijen sevyesi 88 ,,,85 gibi ,,idrar çıkışı başlamış üre de düşme var ,oksijen veriyorlar ,damardan beslemeye başlamışlar, ,el bacaklarda mavilesme davam ediyor kan sulandirici vericeklerini söylediler, kalpte problem yok,benim kanımca ,umudu kesmistik biz ,ancak kandaki oksijen artıkca ,idrar çıksida başladı ,üre ,keratinin, sodyum,normale dönebilir zaten düşme var,tansiyon hala çok dusuk, 8/5,oda biraz yükselirse ,ümitsizliğe düşmemek gerekir diyor tabi yaş biraz fazla 90 küsür ,yorum yaparsanız sevinirim bilgisi olan kisiler ,,herkese geçmiş olsun

admin 8 Kasım 2016

Merhaba muharrem, Öncelikle geçmiş olsun. 90 yaş için bu tip sorunlar normal sayılır. Yoğun bakım koşullarında durumu daha iyiye gidebilir. Önemli olan sağlıklı ve huzurlu bir şekilde hayata devam edecek hale gelebilmesidir. Umarım durumu çok daha iyiye gider. Yaş itibariyle durumu kötüye de gidebilir. Bu koşullarda hayırlısı demek en uygun olacaktır.

süheyla yıldırım 8 Kasım 2016

Benim cihazda ölçülmedi %satürasyon 12.18 yazıyo damardan kan alınarak yapıldı referans aralığı 20ile 55arası gösteriliyo farklı ozaman genel tahlilimin içinde yer alıyor bende netten arastırıp burda sorulunca bilgi almak istedim farkli mi oluyo cihazdaki veya kandan ölçülünce

Filiz 16 Kasım 2016

Bnm annemde aniden nefes daralmasi oldu hipertansiyon hastasi olmasina ragmn nefes daralmasi olusynca ilacsz normal seviyelerde tansiyonu.saturasyonu olculdu 50 ye dusmus birazda kilosu var ne yapilmasi gerekiyr

admin 16 Kasım 2016

Merhaba Filiz, anneniz ilk olarak fazla kilolarını hemen vermeye başlamalıdır. Organik ve sağlıklı beslenmesi önemlidir. Oksijen saturasyonu 50 olan bir kişi hastanede takip edilir ve değer yükselmedikçe taburcu edilmez. Göğüs hastalıkları doktoruna muayene olmanızı tavsiye ederiz.

Ebru 16 Kasım 2016

Merhaba. Herkese geçmiş olsun. Benim ve annemin değeri 75-85 arasında. Babama koah teşhisi koydular, ayrıca akciğer ca hastası. Dün akşam satürasyonu 100’ün üzerinde idi. Neden bu kadar yüksek acaba?

Mustafa 26 Kasım 2016

Selamun aleykum.bnm babam rahatsiz 45 ysinda sigarasi yok.bronsiti var.bu sene 4 ay oldu hastaligi atamadi butun testleru yaptilar mikrop veya kotu bsey cikmadi biyopsi icin karar aldilar biyopsisi yapilmadi daha oksijeb seviyesi makineyle beraber 94 95 seviyesinde yanliz yurumeye basladi mj 3 dk icinde 85 lere kadar dusuyo.bnun en temel sebebi nedir acaba.??akcgerlerde uzun sreli rhatszlik sonucu tembellesne yada buzus me olmus olabilit mi ?

admin 26 Kasım 2016

Merhaba Mustafa, temiz havada yürüyüş faydalı olur ama malum kış şartlarında üşütmemesi lazım. Vücudu fazla yüklerinden kurtarmak mutlaka olumlu katkı yapacaktır. Öncelikle fazla kilolarından mutlaka kurtulması gerekiyor. Akciğer filmi ve BT sonuçları temiz ise yavaş yavaş artan tempoyla spor yapması ve 65-70 kg seviyesine kadar zayıflaması olumlu etki yapacaktır. Umarım biyopsi sonuçları temiz çıkar ve sağlığına kavuşur. Geçmiş olsun.

Ufuk 27 Kasım 2016

ezcanelerde saturasyon değeri ölçülebilirmi acaba

admin 27 Kasım 2016

Merhaba acil servislerde ölçüm yaptırabilirsiniz.

ferdi 5 Aralık 2016

merhabalar
geçen hafta satrasyon düşüklüğü için hastaneye başvurdum 63 65 civarları vardı doktor şaşırdı nefes darlığı cekmen hastaneye yatman lazım bunla dedi . ama bende ne nefes darlığı ne de başka bişi var koşmamada enqel degil nefes darşığı cekmiorum. doktorun dediğine göre elle alakalı bi fizik tedavi hastalığı varmış o olabilir dedi. bu seneki polis vve ast subaylık başvuruları yaptım sizce bu bir enqelmidir. elenme sebebimidir ne yapılır benim ne yapmam gerek

admin 5 Aralık 2016

Kan testi yapılarak kandaki oksijen değerlerinize bakılarak uygun bir tedavi yöntemi seçilebilir. Çok ciddi bir sorun gibi gözükmüyor ama testi yaptırmanız sağlıklı olacaktır.

Mesut korkmaz 5 Aralık 2016

Hocsm benim.3 yasinda sma tip1 hastasi oglum var. Solunum.sikintisinoldugu icjn teakestomi takildi.evde şuan cihazlara bagli ventiletor oksijen Bagli oksimetre cihazı ustteki 99 alttaki 108 bazen 125 lere kadar oluyor bu nasil değer hocam

admin 5 Aralık 2016

Merhaba Mesut bey, üsteki değer oksijen saturasyonudur. 99 değeri oldukça iyidir. Zaten cihazın üstünde gösterilen saturasyon değeri 95-100 arası en ideal olması gereken değerdir. Diğer alttaki dediğiniz değer ise çocuğunuzun 1 dakika içinde attığı kalp atış sayısıdır. 90 ile 140 değerleri arası normal değerlerdir. Sorunuzda belirtiğiniz değerler gayet iyi değerlerdir. Sma hastalığının tedavisi üzerine çalışmalar vardır. İnşallah en yakın zamanda SMA hastaları da şifalarına kavuşurlar. Geçmiş olsun.

ayten 13 Aralık 2016

merhaba. Babam 86 yasinda. idiopatik pulmoner fibrozis ve koah hastasi. oksijen cihazi kullanmaya basladik. Cihaza takili iken oksijen saturasyonu 96 civarinda. Cihazi 15 dk. takmadiginda 70 li rakamlara dusuyor. Babam oksijen maskesini cikardiginda cok kisa bir sure icinde panige kapiliyor, nefes alamadigini soyluyor hemen
maskeyi takmak istiyor. Ayakta durmakta zorlaniyor. Ancak destekle yuruyebiliyor. Yurumedeki zorlugu oksijen saturasyonundaki dusme ile ilgili olabilir mi? Gercekten durumu 5-10 dk icinde bu kadar kotulesiyor olabilir mi yoksa daha cok psikolojik bir durum olabilir mi? Tesekkurler

admin 13 Aralık 2016

Oksijen saturasyonu değeri 95-100 arası olmalıdır. Oksijen kullanmadığında pulse oksimetri cihazındaki saturasyon değeri 80’in altına iniyorsa bu kişiyi elbette olumsuz etkiler. Ayakta durmakta zorlanabilir. Size tavsiyemiz oksijen cihazı kullanmanızdır. Yavaş yavaş kullanımı azaltabilirsiniz. Ama saturasyon değeri 80’in altına inmemelidir. Zamanla solunum çalışmalarıyla cihaza daha az bağımlı olabilir. İnsan istediğinde birçok sorunu yenebilir. Zaman en iyi ilaçtır. Geçmiş olsun.

ayten 14 Aralık 2016

Cevabiniz icin tesekkur ederim. Solunum calismalariyla neyi kasteetiginizi tam anlayamadim. Biraz acarsaniz memnun olurum.

admin 14 Aralık 2016

Derin nefes alma çalışması yapabilir. Başlangıçta oksijen almadan kendi nefesiyle 5 dakika sonrası saturasyon değerini kaydedin. Sonrasında 1 hafta arada bir derin nefes alma çalışmaları yaparak, Akciğerlerini güçlendirsin. Her hafta 5 dakika oksijensiz saturasyon değerlerini kaydedin. 1-2 Ay sonra değerleri yükselmeye başlayacaktır. Bulunduğu oda sürekli havalandırılmalıdır. Sigarasız ve temiz bir hava sağlanmalıdır.

ayten 15 Aralık 2016

Verdiginiz degerli bilgiler icin tesekkur ederim. derin nefes calismalari cihaza bagliyken mi bagli degilken mi yapilmali?

admin 15 Aralık 2016

Cihaza bağlı derken oksijen maskesi takılı sanırım. Oksijen maskesi takılıyken ya da değilken de yapılabilir. Saturasyon değeri 90 altına inmesin.

Bahtiyar 17 Aralık 2016

Merhaba babam 52 yaşında akciğer kanseri idi ve ameliyat oldu sağ akciğer tamamen alındı.Ameliyattan sonra 2-3 ay hiçbir sıkıntısı yoktu ancak daha sonra nefes darlığı çekmeye başladı.Sol akciğer de koah olduğu söylendi ve satürasyonu ise 60-70 aralığında seyrediyor.Şuan evde yatıyor ve yatarken bir sıkıntı yok ama otururken ve yürürken nefesi daralıyor.Doktor sebebini araştırdı göğüsle alakalı birşey bulamadı ( nefes darlığı olur ama neden bu kadar yüksek diye ) en son kardiyoloji ye gönderdi.Kalpte delik olduğu ve deliğin kapatılması halinde daha iyi olabileceği söylendi.Ancak o konuda da şöyle bir sıkıntı var sağ akciğer olmadığı için kalp sağ omuz tarafına doğru kaymış ve ameliyat riskli.Ne yapmamızı önerirsiniz teşekkürler.

admin 18 Aralık 2016

Merhaba Bahtiyar bey, kalp doktorunuzun tavsiyesini uygulamanızı tavsiye ederiz. Sonuçta 52 yaşında henüz genç yaşta. 60-70 saturasyonla zor bir hayatı olur. Bu yüzden tedavi yolları denenmelidir.

zekiye 22 Aralık 2016

Merhaba ben erken doğum yaptım ve bebeğim 60 gün kuvezde kaldı bpd tanısı konuldu hala oksijene bağlı taburcu olduk evdeyiz ama saturasyon makinası yok endişeleniyorum ara ara oksijenden arıyorum saturasyonu dûşer ve anlamazsak diye korkuyorum duserse ne gibi sıkıntılar ortaya çıkar acaba bebekte bir hasar oluşur mu şimdiden teşekkür ederim

admin 23 Aralık 2016

Merhaba, bebeğin dudağında morarma olabilir saturasyon düşdüğünde. Uzun süre oksijen kullanacaksanız bir pulse oksimetri cihazı satın alabilirsiniz ya da kiralayabilirsiniz. Eğer imkanınız yoksa acil servisde ölçüm yaptırabilirsiniz. Doktorunuza sorun oksijen takviyesine ne zamana kadar devam edeceksiniz.

zekiye 24 Aralık 2016

Teşekkür ederim gözünün kenarındaki morluklar ne anlama gelebilir acaba

Firat atkaya 13 Ocak 2017

4 gun once 19 aylik cocugum astim nedeniyle tikanma yasadi ve el dudak ayaklar morardi hastanede tedavi altinda suan duzeldi hastaneye geldigimizde oksijen seviyesi 65 di acaba kalici bi hasar olusmusmudur

admin 13 Ocak 2017

Merhaba saturasyon 65 değerinde uzun süre yani 4-5 saat süre ile kalmadıysa kalıcı bir sorun oluşmaz.