Machu Picchu Antik Kenti

Gezi 1 Ağustos 2015

Dünyanın en yüksek rakımlı ülkelerinden biri olan Peru’yu ziyaret ettiğinizde mutlaka uğramanız gereken bir yerdir. Bu antik kente çıktığınızda oksijen desteğine ihtiyaç duyabilirsiniz. Çok yüksek rakımda bulunan antik kente tur yapan şirketler yanlarında oksijen tüpleri de getirir.Çünkü bu yüksek rakımlı antik kente giden yabancı turistler zaman zaman nefes darlığı çekiyor. Bu turistlere oksijen desteği veriliyor.

7 Temmuz 2007 tarihinde dünyanın yeni Yedi Harikası’ndan biri olarak seçilmiştir. Machu Picchu Antik Kenti, Titicaca gölündeki yüzen adaları ve Amazon ormanları ile ziyaretçilerine güzel bir gezi alanı oluşturuyor. Gizemli İnka medeniyetiyle ilgili bu güzel antik kenti mutlaka gezmelisiniz. Henüz yazıyı ve tekerleği bulamayan İnka Medeniyeti, Machu Picchu gibi bir mühendislik harikası şehri inşa etmeleri gerçekten takdire değer. And Dağları’nın bir dağının zirvesinde, 2.360 m yükseklikte, Urubamba Vadisi üzerinde kurulmuş olan Machu Picchu Antik Kenti,  Peru’nun Cusco şehrine 88 km mesafededir. Şehir, İnkalı bir hükümdar olan Pachacutec Yupanqui tarafından 1450 yılları civarında inşa ettirilmiştir. Gökyüzünde bulutlara asılı vaziyette duruyor gibi görünen bu muhteşem antik kent, yüzyıllardır depremlere karşı sağlam bir şekilde ayakta duruyor. Şehrin duvarlarında kullanılan ve ağırlığı 100 tonu bulan taşların herhangi bir harç malzemesi kullanılmadan, mükemmel bir hesaplama ve işçilikle en iyi şekilde birleştirilmesi İnka halkının, matematik ve mühendislikte geldiği şaşırtıcı noktayı bizlere gösteriyor.

 

Machu Picchu antik kenti 200’den fazla merdiven sistemiyle birbirine bağlı olan taş yapıdan oluşur. Şehrin 3000 basamağı günümüze kadar  sağlamlığını ve güzelliğini korumuştur. Şehir yaklaşık 35 hektarlık bir alana yayılmıştır ve  2 bölümden oluşur.

Machu-Picchu-Antik-Kenti-hayvanlari1. Evlerin tapınakların ve sarayın olduğu şehir bölümü

– Güneş Tapınağı – The Temple of the Sun

– Kraliyet Mezarı – Royal Tomb

– Üç Pencereli Oda – The Temple of The Three Windows

– Intiwatana Taşı – Intihuatana Stone

– Kutsal Plaza – Sacred Plaza

– Kutsal Kaya – Sacred Rock

Machu Picchu Antik sehiri– Funerary Rock Hut

– Güneş Kapısı – Inti Punku

– Akbaba Tapınağı – Temple of the Condor

2. Tarımın yapıldığı bölüm

– Ay Tapınağı – The Temple of The Moon

– Kraliyet Mezarının İçi – Inside The Royal Tomb

– Merkez Meydan – Cenral Plaza
İspanyolların İnka İmparatorluğunu ele geçirmelerinden sonra şehir 300 yıl boyunca kayıp olarak kalmıştır. 1911 yılında Hiram Bingham tarafından tekrar bulunmuştur.

machu-picchu-antik-kenti-ulasimMachu Picchu Antik Kenti Ulaşım

Machu Picchu Antik İnka şehrinin çok zor geçit veren bir bölgede olması yüzünden, Cusco şehrinden Machu Picchu dağının eteklerinde bulunan Aguas Calientes köyüne bir raylı sistem hattı inşa edilmiştir. Raylı sistem sayesinde ulaşım kolaylaşmıştır. Raylı sistem ile Aguas Calientes köyüne ulaştıktan sonra 8 kilometrelik bir otobüs yolculuğu yapılmaktadır. Dileyen gezginler bu yolu yürüyerek de bu mesafeyi yaya olarak da kat edilebilir. Machu Picchu’ya yapacağınız bu gezide, bölgeye özgü bir çok hayvanla karşılaşabilirsiniz. Lama ve Alpakalar bunların en bilinenleridir. Ayrıca kuş gözlemlemeye meraklıysanız bölgeye özgü 420’nin üzerinde çeşit kuşu burada bulabilirsiniz. Machu Picchu Antik İnka şehrini gezmek için 2-3 gün ayırmalısınız. Genellikle buraya gelen turistler 1 gün ayırıyor ve muhteşem antik şehri tam anlamıyla gezemeden bölgeden ayrılmak zorunda kalıyor. Doğal güzellikleriyle insanı büyüleyen Machu Picchu Antik Kenti’ni gezmek için geniş zaman ayırmanızı tavsiye ederiz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
İzmir Gezilecek Yerler

İzmir Gezilecek Yerler

18 Ağustos 2016
Amerika Şehir Lezzetleri

Amerika Şehir Lezzetleri

10 Ağustos 2016
Kanada Hakkında 20 Bilgi

Kanada Hakkında 20 Bilgi

18 Temmuz 2016
Bunlar da var!
Slime Nasıl Yapılır

Slime Nasıl Yapılır

14 Ağustos 2016
Merve Özkaynak Kimdir?

Merve Özkaynak Kimdir?

26 Eylül 2015
Kerem Bürsin Kimdir

Kerem Bürsin Kimdir

15 Aralık 2016
Ayça Varlıer Kimdir

Ayça Varlıer Kimdir

11 Mart 2016
Anushka Sharma Kimdir

Anushka Sharma Kimdir

10 Eylül 2016