Kızma Birader Oyun Kuralları

Güncel Bilgiler 23 Temmuz 2015

Kızma birader oyunu en az 2 kişi ile en çok 4 kişi ile oynanır. Her oyuncunun 4 adet piyonu vardır. Siyah, kırmızı, yeşil ve sarı renkteki piyon takımlarından herkes dilediği rengi seçer. Kızma birader oyununda saat yönünde ilerlenir. Oyuncular hangi rengi seçtiyse o rengin olduğu köşeye (kaleye) 4 adet piyonunu koyar. Oyunda amaç, bu 4 tane hapsedilmiş piyonu oyun tahtasının ortasında bulunan kendi renk grubuna kaçırmaktır. Sırayla olmak üzere her oyuncu tek tek zar atar.

kizma-birader-oyunu Oyunun başlangıç aşamasında, zarla 6 atan kişi 1 piyonunu dışarı çıkarır ve ondan sonra zarla attığı her sayıyla saat yönünde ilerler. Oyuncu oyuncunun piyonuna denk gelirse alttakinin piyonu tekrar başladığı köşeye hapsedilir. Oradan tekrar çıkabilmesi için zarla 6 atması gerekir. Bu oyunda rakibin piyonlarını mümkün olduğu kadar yakalayıp başlangıç yerine geri gönderin. Oyun sırasında piyonlarınızı rakip piyonlara yakalanmadan oyun tahtasının ortasında bulunan güvenli noktaya (hedef noktaya) ulaştırın. Oyuncu, kendi renk grubunda güvenli noktaya girdiğinde rakip piyonlar o piyona bir şey yapamazlar. Zaten oyunun amacı da kalede bulunan tüm piyonları bu güvenli noktaya ulaştırmaktır.

Kızma Birader Oyununun Oynanışı

Almanca ismi Mensch Aergere Dich Nicht olan Kızma Birader oyununa 4 taşın hepsi kale alanında başlar. Kızma Birader oyuncuları her tura zar atışıyla başlar. Eğer 6 gelirse, oyuncunun tekrar zar atma hakkı olur; zarları tekrar atar ve hamle yapmak için seçilen taş kullanılır. Başlama pozisyonuna taş çıkarabilmek için mutlaka 6 atılmalıdır, aksi halde zarla 6 gelene kadar kale alanından çıkılamaz. Zar ile 6 atana kadar beklemek zorunda kalırsınız. Aynı anda birden fazla taş (piyon) ile oyun oynanabilir. Bunun için zarla 6 atıldığında oyuncu isterse kaleden piyon çıkarabilir. Eğer oyuncunun bir yol üzerinde birden fazla taşı bulunuyorsa hangi taş ile devam edeceğine karar vermekte özgürdür. Kızma Birader oyununda oyuncunun hamlesi rakibinin taşının bulunduğu yere geliyorsa, o taş ele geçirilmiş olur ve tekrar kendi kalesine geri dönmek zorunda kalır. O kadar yolu ilerledikten sonra tekrar en baştan başlamak gerçekten çok sinir bozucudur. Oyunun adı da zaten bu sinir bozucu duruma düşmekten gelir. Kızma Birader oyununda aynı renkteki taşlar birbirlerinin bulunduğu yuvarlağa asla gidemezler. Kızma Birader oyununda gelen zarla geçerli bir hamle yapılamıyorsa oyuncu mecburen pas geçer.

Kalede bulunan 4 piyonun hepsini dikdörtgen alanda yani güvenli noktada (hedef noktada) biriktiren oyuncu oyunun galibi olur.

Yorumlar

Yazıya 13. yorum yapılmış.

Berk 15 Mart 2017

6 ciktiginda ilerledikten sonra piyonum rakip piyonun ustune gelince kalesine gonderirsem devamindaki zar atisimi yaptiktan sonra rakibi kalesine godnerdigim piyonla ilerleyebilir miyim?

admin 16 Mart 2017

Merhaba Berk, rakibi kalesine yolladınız ve attığınız zarla piyonunuz yoluna devam eder.

Sema bekdemir 15 Nisan 2017

Baslangic noktasinda 3 tasim var ustuste rakip benim tasimi yiycek hepsinimi yer yoksa bir tasimi yer

admin 15 Nisan 2017

Merhaba Sema, rakip sizin hangi taşınızın üstüne gelirse onu yer. Eğer bir kutucukta 2,3 hatta 4 piyon varsa üzerine gelirse hepsini yer.

Rs 30 Nisan 2017

1.soru: 6 çıktı yapacak hamle yoksa. bir daha zar atma hakkı kullanılıyor mu?
2. Soru: 6 ‘ yı yeni piyon çıkarmak için kullanıp, sonraki atıştan gelen sayıyı eski piyon için kullanmak doğru mudur?

admin 30 Nisan 2017

Merhaba 1. sorunun cevabı, oynayacak hamle yoksa sıra diğer oyuncuya geçer. 2. sorunun cevabı ise doğrudur.

Asdf 23 Haziran 2017

Rakibin taşını ne şartlar altında başlangıca gönderiyoruz

Yağmur 23 Haziran 2017

İlerlerken rakip piyonun üstünden geçtik ama yan yana değiliz rakibin piyonu başlangıca döner mi

admin 24 Haziran 2017

Merhaba Yağmur, piyon piyonun üstüne gelirse, rakip piyon başlangıca döner. Sizin durumunuzda dönmez.

Muhammed 15 Temmuz 2017

Eyer rakibin kalesinin cikis noktasi da isek o sirada rakip 6 atarsa bizi yiyerek kaleye mi gonderir yoksa misafir olarak mi kaliriz.

admin 15 Temmuz 2017

Rakip sizi yer ve kaleye dönersiniz.

Ömer 12 Ekim 2017

Benim piyonum mavi diyelim. Üç taşımı da mavi piyonların güvenli alanına yerleştirdim. Dördüncü taşımın güvenli alana girebilmesi için 3 atmam gerekiyor. 4-5 ya da 1) 6 atarsam bekliyor muyum 2) mavi alanı es geçip bir tur daha mı atmam gerekiyor 3) piyonum güvenli alana girmiş mi sayılır.

admin 12 Ekim 2017

Merhaba Ömer, piyon için mutlaka 3 atmanız gerekiyor. 3 atana kadar olduğunuz yerde beklersiniz. 3 atınca güvenli alana girip oyunu kazanırsınız. Tur atamazsınız.

İlginizi Çekebilir
Bebe Bisküvisine Hayır

Bebe Bisküvisine Hayır

29 Kasım 2017
Kegel Egzersizi Nedir

Kegel Egzersizi Nedir

26 Kasım 2017