En Güzel Türk Mizah Dergileri

Güncel Bilgiler 18 Aralık 2015

1- Uykusuz: Türkiye ve Kuzey Kıbrıs’ta haftalık yayınlanan dergi Türkiye’nin en çok satan mizah dergilerinden biridir. Haftalık satışları 70.000-100.000 civarındadır. 2007 yılında Penguen mizah dergisinden ayrılan çizerler tarafından kurulan uykusuz dergisi, gündemdeki konulara mizahi açıdan bakmaktadır.  Mürekkep Yayıncılık tarafından Perşembe günleri çıkarılan dergi, 16 sayfadır.
2- Penguen: Leman dergisinden ayrılan Metin Üstündağ, Bahadır Baruter, Selçuk Erdem ve arkadaşları tarafından 2002 yılında kurulmuştur. Çarşamba günleri çıkan ve muhalif duruşuyla dikkatleri üzerine çeken Penguen, haftalık 50.000- 80000 arası satış ortalaması ile listemizin 2. sırasında yer alıyor.
3- Leman: 1991 yılından beri yayınlanan dergi mizah dünyasına damgasını vurmuştur. Gündemdeki olaylara mizahi açıdan balkan Leman, haftalık 20.000-40.000 arası satış yapmaktadır.
4- Gırgır: 1972 yılında başlayan efsanevi Gırgır dergisi, günümüzde halen yayımlanan, Türkiye’nin en çok satmış kült mizah dergisidir. Mizah dergisi denildiğinde ilk akla gelen dergilerden biridir. Siyasi göndermeleriyle ünlü olan dergi her döneme imzasını atmıştır. Bazı dönemler satış rekorları kırmış, bazı dönemlerde yasaklanmış olan Gırgır mizah dergisi bizi güldürmeye devam etmektedir. Haftalık satış oranları ortalama olarak 15.000- 30.000 civarında değişmektedir.

5- Don Quichotte: Türkiye’de ve Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde yaşayan karikatüristlerin eserleriyle dolu olan dergiye çizgi desteği verenler en başta Oğuz Aral, Semih Balcıoğlu, David Baldinger (ABD), Willem Rasing (Hollanda), Tan Oral, Firuz Kutal(Belçika), Mario Sughi (İrlanda), Ufuk Uyanık(Eng),  Nezih Danyal, Cival Einstein (Brezilya), Bülent Arabacıoğlu, Ana Von Rebeur (Arjantin) ve daha yüzlerce çizer… Avrupa’nın Belçika, Hollanda, İngiltere, İsviçre gibi farklı ülkelerinde yaşayan ve bu ülkelerde çok başarılı kariyerleri olan mizah yazarları dergiye müthiş bir enerji veriyor. Son zamanların yükselen değerlerindendir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Bebe Bisküvisine Hayır

Bebe Bisküvisine Hayır

29 Kasım 2017
Kegel Egzersizi Nedir

Kegel Egzersizi Nedir

26 Kasım 2017
Anime Terimleri

Anime Terimleri

13 Kasım 2017