D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir

Sağlık 19 Aralık 2016

Kısa dönemli D vitamini eksikliğinde herhangi bir belirti görülmeyebilir. Ancak devam eden D vitamini eksikliğinde birçok hastalığın kapısı aralanır. Dünya genelinde yetişkin nüfusun %20’sinden fazlasının bu vitaminin eksikliğini yaşadığı düşünülmektedir. Yaşlı kadınlarda ise bu oran %50’lere kadar çıkmaktadır. Uzun süreli D vitamini eksikliğinin meme kanseri, kolon kanseri, pankreas kanseri, kalp hastalıkları, depresyon gibi pek çok ciddi hastalığı tetiklediği biliniyor. Bu yüzden D vitamini eksikliğinin habercisi olan D vitamini eksikliği belirtilerini bilmekte fayda var.

D Vitamini Eksikliği Belirtileri

1- Depresyon: Günümüzde en yaygın görülen sorunlardan biri de depresyondur. D vitamini eksikliğinde görülen depresyon çok şiddetli olmayabilir. Beyinde üretilen ve ruh halinin düzenlenmesinde kullanılan serotonin seviyesinin D vitamini eksikliğine bağlı olarak düşmesi sonucu kişide depresyon görülmeye başlar.

2- Kemik Ağrıları: Bildiğiniz üzere kemik sağlığı için D vitamini oldukça önemlidir. Özellikle kış aylarında D vitamini eksikliğine bağlı olarak kemik ağrısı görülme riski artar. Bu kemik ağrıları eklem ağrılarından farklı olarak tüm vücut genelinde hissedilebilir. Kişiler genellikle her yerim ağrıyor ve yorgunum derler. D vitamini eksikliğinin en önemli belirtilerinden biridir.

3- Soğuk Algınlığı: Çocuğunuz sık sık hasta oluyorsa bunun nedeni D vitamini eksikliği olabilir.

4- Yorgunluk: Sürekli kendini yorgun hissetme D vitamini eksikliğine işaret ediyor olabilir.

5- Başın Terlemesi: Başın normalden fazla terlemesi hem çocuklarda/bebeklerde hem de yetişkinlerde D vitamini eksikliğine işaret ediyor olabilir.

6- Kasların Zayıflaması: D vitamini eksikliği vücudumuzdaki iskelet kasları olarak adlandırılan kasların zayıflamasına yol açabilir. Kas krampları da D vitamini eksikliğinin belirtisi olabilir.

7- Kilo alma: Su içsem yarıyor diyenler bir de D vitaminine baktırabilirler.

8- Konsantrasyon eksikliği: D vitamini eksikliği bir konuya odaklanmayı zorlaştırabilir.

D Vitamini eksikliğinin Yol Açtığı hastalıklar ve Sorunlar

Kalp Hastalıkları: D vitamini kan basıncının düzenlenmesi, damar tıkanıklığına bağlı (aterosklerotik) kalp hastalıklarının önlenmesi, kalp krizi ve felç riskini düşürmek için son derece önemli bir vitamindir. Yapılan araştırmalara göre D vitamini eksikliği olan kişilerde çeşitli kalp hastalıklarının görülme oranının %50’ye kadar artabildiğini ortaya koyuyor.

Kanser: Yetişkin erkeklerde en çok görülen kanser türlerinden biri olan prostat kanseri D vitamini eksikliği yaşayan kişiler arasında daha fazla görülür. Georgetown Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre D vitamini meme kanseri riskini önemli oranda azaltıyor. Tersi durumda, yani D vitamini eksikliğinde ise meme kanseri riski artıyor.

Bağışıklık Sistemi Hastalıkları: Sık sık hasta olma, özellikle sık üst solunum yolu hastalıkları, D vitamini eksiklğinin belirtilerindendir. D vitamini güçlü bir bağışıklık sistemi için gereklidir. D vitamini eksikliğinde, merkezi sinir sistemini etkileyen bir hastalık olan MS (multipl skleroz) ve diğer bağışıklık sistemini ilgilendiren hastalıkların görülme riski artar.

Bunama: Düşünme ve problem çözme yeteneğinin zayıflaması, davranış bozuklukları, hafızanın zayıflaması, Alzheimer hastalığı gibi problemlere zemin hazırlar.

D Vitamini Eksikliğin zemin hazırladığı diğer hastalıklar: Parkinson hastalığı, kronik ağrılar, obezite, hipertansiyon, diyabet, osteoartrit, gut, kısırlık, fibromiyalji, diş eti hastalıkları, sedef hastalığı.
Ne Kadar D Vitamini Almamız Gerekiyor?

ABD Merkezli Gıda ve Beslenme Kuruluna Göre Günlük D Vitamini İhtiyacı Bilgileri

0-12 ay: 400 IU
1-13 yaş: 600 IU
14-18 yaş: 600 IU
19-70 yaş: 600 IU
70 yaş üzeri: 800 IU
Hamilelik ve emzirme dönemi: 600 IU

Not: Kişinin D vitamini ihtiyacı sağlık koşullarına göre değişebilir. Bu nedenle sizin için en uygun günlük D vitamini tüketimi bilgisini ancak bir uzmandan alabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Yasemin Allen kimdir?

Yasemin Allen kimdir?

27 Mart 2016
Ji Soo Kimdir

Ji Soo Kimdir

19 Ekim 2015
Bileşik Makineler

Bileşik Makineler

18 Aralık 2016
Aşırı Terleme Neden Olur

Aşırı Terleme Neden Olur

18 Haziran 2016
Çağatay Ulusoy Kimdir

Çağatay Ulusoy Kimdir

31 Ağustos 2016
En Güzel Animeler

En Güzel Animeler

13 Eylül 2015